קדושת הכותל - מאמרים לעיון

בין "נשות הכותל" ליהדות אותנטית אין קשר

פיליפ מרכוס

הליבה המשותפת של יהדות אותנטית היא שמירת המצוות, המשפיעה על כל תחומי החיים. זה הדבר הקושר את כל היהודים יחד. ישנם הבדלים בפרטים המדויקים של עשיית המצוות; לכל קהילה המנהגים שלה. אך, למשל, מניין לתפילה עשוי לכלול חסידים ומתנגדים, ספרדים, אשכנזים, תימנים ואתיופים, וכיפות בשלל סוגים וגוונים, וההבדלים בין נוסחאות התפילה הם מינימליים. כל הדרוש למניין הוא שיכלול עשרה גברים בוגרים שהם יהודים מלידה או שעברו גיור הלכתי.
נשות הכותל האמיתיות

תהילה לוסטיג

בכל בוקר הן נמצאות שם, בכותל המערבי. ארבעים דקות - עד שעה לפני זריחת השמש, הן מתייצבות במקומן ומתחילות להתפלל. אחת מהן דואגת תמיד לשתיה, תה וקפה, לציבור המתפללות והיא מגיעה אף יותר מוקדם, כדי להכין את הכיבוד עבורן. אלה שהגיעו מוקדם, תשבנה ותאמרנה פרקי תהלים בנחת, עד שיגיע הזמן להתחיל להתפלל. לא תמיד קל להן, אבל תמיד הן שם. לחלק מהן תמיד לא קל – כמו זו שהרגל שלה פגועה כבר שנים, אבל היא לא מוותרת.
האם נשות הכותל ישתלטו על הכותל בראש חודש?

המטה המשותף

"הארגונים הרפורמיים ואיתם ארגון "נשות הכותל" הצהירו פעמים רבות שהפרובוקציות שלהם בכותל נעשות מתוך הבנה שאם "יכבשו" את היעד הזה הרי שדרכם לקבל הכרה מהציבור ומהמדינה סלולה"
למען הלב

המטה המשותף

תיאור הפעילות הברוכה למען השמירה על קדושת הכותל.
ועיר האלוקים מושפלת: רשמים כואבים מתפילת ראש חודש בכותל

ללי שרלין

תפילת ראש חודש אב בכותל המערבי לצידן של 'נשות הכותל' חוויה נצרבת, כי המקום הקדוש ביותר שחרב כאילו חרב בימינו ממש. ללי שרלין התפללה הבוקר לצידן של נשות הכותל וחזרה עם רשמים כואבים ותחושה צורבת של חורבן
נשות הכותל - אני מרחמת עליכן

שיפי חריטן

ענת הופמן את מקבלת ממני רחמים וכעס. רחמים, כי התחושה הדחויה עמה גדלת, באמת לא נעימה ודי הגיוני שאת מנסה להחזיר את כבודך. וכעס, כי לא הלכת לטפל בעצמך, תראי איזה בלגן נוצר
הכותל אינו מגרש משחקים

ר. א.

אני קוראת לכולנו, אנא, חשבו על העם שלנו, על אבותינו ועל צאצאינו אנא, חשבו על הכותל, שאלפיים שנה חלמנו לחזור אליו, כדי להתפלל, כדי להיוושע, ולא כדי להפוך אותו למגרש משחקים.
לא משחקים באש - שומרים על קדושת הכותל: מצגת

מצגת

מטרת מצגת זו היא להביא לידיעת הציבור את חומרת המצב בכותל המערבי, שלהי שנת תשע"ט.
מכתב לנשות הכותל מבתו של הרב מאיר יהודה גץ זצ"ל

לילי הורביץ גץ

בואו נגיד את האמת, המאבק שלכן הוא לא באמת דתי, אתן רוצות שיכירו בכן כעוד זרם דתי רפורמי במדינת ישראל, כעוד זרם חלופי לממסד הדתי הקיים. ניכר שלא לתפילה באתן, אלא למלחמת אחים
האסון שמביאה עימה התנועה הרפורמית

הרב שמואל אליהו

אני כותב מאמר זה כדי להבהיר את המאבק המתמשך על הכרת התנועת הרפורמית בארץ ישראל ואנסה להבין את מהותו הפנימי של המאבק.

יהדות רפורמית או דת חדשה?

יוסף רבין

אני כותב מאמר זה כדי להבהיר את המאבק המתמשך על הכרת התנועת הרפורמית בארץ ישראל ואנסה להבין את מהותו הפנימי של המאבק.

הרפורמים - גנבי הכותל

הרב שלמה אבינר

יש רפורמים שרוצים להתפלל בתוך עזרת נשים שלנו על פי מנהגיהם הפרוצים אשר בדו מליבם, ויש רפורמים שרוצים לחמוס את הכותל המערבי הקדום שמשוך דרומה. זה טריפה וזה נבלה. מעולם לא חילקנו את הכותל לשנים, בין הפרושים והצדוקים. הכותל הוא לב. לב לא מחלקים
נשות הכותל, תכירו: נשים למען הכותל

אפרת כהן

מסתבר שיש תשובה לפרובוקציות של "נשות הכותל": הכירו את "נשים למען הכותל" הפועלות לטהר את שמנו בעולם מכל התעמולה שעושות הראשונות. ראיון עם לאה אהרוני, המייסדת, על הנזק הרב שהיא מתכוונת לתקן
להתפלל לבניין בית המקדש

ר. א.

ר.א. הטרור הזה, לא יכול להיעלם מעצמו. אבל בעזרת השם הוא כן ייעלם אם נקום ונמחה. הוא כן ייעלם אם נקום ונתפלל. הוא כן ייעלם אם נצהיר אמונים להקב"ה, אם נתחנן על נפשנו, אם נפעל במסירות נפש להצלת הכותל, ולהצלת היהדות שלנו, ולהצלת היהדות של מדינת היהודים.
רק דרך אחת: שורש המאבק הרפורמי על הכותל

בנימין שינברג

היהדות מגדירה את עצמה בצורה מאוד ברורה, עם אבני יסוד חד משמעיות, גבולות גזרה ברורים והבדלים קטנים רק בניואנסים. מי שבוחר להוציא עצמו מהכלל ולהמציא לעצמו דת חדשה, שלא יצפה לסולידריות יהודית.
תפילת הנערות

חגית רוזנבאום

שלוש וחצי לפנות בוקר. הזריחה עדיין רחוקה, אבל ביום רביעי האחרון, ראש חודש מרחשוון, כמו בכל ראש חודש בשנתיים וחצי האחרונות, עלו בנות אולפנות ותלמידי ישיבות מכל הארץ על הסעות בדרכם לתפילת ראש חודש בכותל המערבי, שהחלה בשש וחצי.
רוצות לבוא לכותל? בואו בשמחה ובתום לב - בלי פרובוקציות

קול העיר

כל אדם, מכל לאום ומכל סוג של אמונה, מתקבל בכותל בברכה, אבל קבוצת "נשות הכותל" מגיעה למתחם עם פולחן שמנוגד לאמונה הכי בסיסית של המקום, בלי התחשבות ובלי אמפתיה | טור דעה
קו ההפרדה המשותף של כולנו

ר. א.

מה הבעיה לתמוך באחים החביבים והמנומסים הרפורמים והקונסרבטיבים? למה לא לתת להם לצמוח ולבנות יהדות "פלורליסטית" "פתוחה" "מקרבת"?
המקום (כמעט) אותו מקום, המאבק אותו מאבק, והתקווה אותה תקווה

ר. א

שוב מתכננת חבורת הרפורמים הזו להגיע לחלל את הכותל. ואנחנו היהודים, צאצאי אברהם, יצחק ויעקב, נדרשים שוב לצאת למלחמת מצווה. לא מלחמה ברובים ולא מלחמה במקלות. מלחמה בנוכחות. נבוא בראש חודש ונראה לאבא שבשמים שאנחנו בניו ושאנחנו איתו ושלא נוותר על שריד בית מקדשנו ושלא נוותר על הקדושה ושלא נוותר על התקווה. נבוא לכותל ונתפלל לגאולה. נבוא לכותל ונמלא אותו עוד ועוד, ונתפלל עוד ועוד, יותר ויותר, עד שהטומאה הזו תחלוף בעזרת ה' בקרוב.
האירוע הקריטי שאיש אינו מסקר

ר. א.

כל מי שחשובה לו הקדושה, כל מי שחשוב לו הכותל, ובפרט, כל מי שמאמין בכך שמדינת ישראל היא שלב לקראת הגאולה, מוכרח שלא לשתוק.
מי יציל את הבית שלי?

ר. א.

בשקט בשקט, מתחת לרדאר, צפוי להתקיים ביום שלישי הקרוב הדיון הכי גורלי לעתידה של מדינת ישראל - ואיש לא יודע. שום עיתון לא פרסם, שום כתבה לא הופיעה. שום דיון רציני לא נערך. כולם שותקים. ששש.... אל תתעסקי איתן, ממליץ לי איש יחסי ציבור בכיר אחד. יש להן לובי! כולם מפחדים מהן. כולם שותקים. וביום שלישי דיון.
כמה מלים על פרשת כי תישא, יום האישה, מגפת הקורונה, והטרגדיה של כמה "אורתודוכסיות" פמיניסטיות

ר.א.

ערב פרשת כי תישא. מגפה משתוללת. קצב החולים במחלה הקרויה על שם הכתר גדל בקצב אקספוננציאלי, ואיש צדיק אחד, נהג אמבולנס שמסר את נפשו על הצלת חולים, מורדם ומונשם בבית החולים. אנשים מבוהלים. אין מסכות להשיג בבית המרקחת, אסורות התקהלויות של מעל מאה איש, ואולי עוד מעט נהיה כולנו בבידוד. ואז נוכל קצת לחשוב.
האמנם דין אחד לכולם?

news1

כך מגיעה קבוצה זו אל מרגלות המקום הכי קדוש ליהדות, כדי לעבור דווקא בו על עבירה מעשרת הדיברות, בדיוק כמו אותם ה"רפורמים" קדומים לפני שנים, שבאו במיוחד אל מרגלות הר סיני כדי לעבוד דווקא שם עבודה זרה, עבירה אחרת מעשרת הדיברות
'מכתבה של הרבנית קולדצקי תחי

'הרבנית קולדצקי תחי

הצטערתי מאוד לשמוע על הנעשה בכותל המערבי בראשי חודשים ע"י נשים רפורמים שמטמאים ומחללים שם שמים במקום קודשנו.
הראשון לציון הרב יצחק יוסף למנדלבליט: נשות הכותל דוחקות את רגלי השכינה מהכותל

הראשון לציון שליט"א

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יוסף, פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיפעל למניעת ביזויו של הכותל המערבי על ידי נשות הכותל
הגר"מ מאזוז: הרפורמים רוצים לכבוש את הארץ

הרב מאיר מזוז שליט"א

הגאון רבי מאיר מאזוז, במתקפה נגד הרפורמים בארה"ב שלדבריו סוגרים את בתי הכנסת בשל העובדה שדור ההמשך הולך לכנסיות והזהיר מפני רצונם לכבוש את הארץ

הרב עמאר שליט"א קורא לבוא להתפלל בכותל

מכתבו של הרב עמאר שליט"א

מכתבו של הרב עמאר שליט"א
הרב אברהם שפירא זצ"ל: כל הדברים הנל הם רק מעשה שטן להרבות מחלוקת ולעורר קטרוגים

הרב אברהם שפירא זצ"ל

הרב אברהם שפירא זצ"ל:
מבחינת הדין כל הדברים הנל... הם בניגוד להלכה ובניגוד למנהג ולא מקובלים בישראל
ויש כאן רק מעשה שטן להרבות מחלוקת ולעורר קטרוגים על ישראל
הרב מרדכי אליהו זצ"ל: שום אומה ולשון לא פגמו במקום המקודש להם

הרב מרדכי אליהו זצ"ל

הרב מרדכי אליהו זצ"ל:
שום אומה ולשון לא פגמו במקום המקודש להם... היו לא תהיה זה פגיעה בכל הנשים הצדקניות מדורי דורות פגיעה בנשים הבאות יום יום להתפלל ופגיעה בתורת ישראל.
לבטל את המזימה

הרב יהושע וידר. צילום: ערוץ אורות, ראש יהודי

חילול השם בכפל-כפליים הוא להכיר ב"זכותם" של בני אותן קהילות תועות לנהל טקסים סמי-דתיים בתערובת, כולל שירת נשים, במקום הקדוש ביותר לישראל.
שאלות ותשובות

הרב שלמה אבינר

שאלות ותשובות עם הרב שלמה אבינר הרב שלמה אבינר נוסיף אמונה, נוסיף קדושה, נוסיף טהרה, נוסיף גבורה של מצוה, וכל ההבל הזה יתנדף כלא היה.
הרב נבנצל שליט"א במכתב: חובה למחות נגד חילול הקודש

בנצי ליזרוביץ, כ"ט כסליו תשע"ט, רדיו קול חי

הגאון הגדול הרב אביגדור נבנצל נוציא מכתב הקורא לציבור הרחב למחות כנגד 'נשות הכותל' בתפילת ראש חודש בכותל: "לבצע חובת מחאה מס' דקות בסיום התפילה"
מכתב לשמירה על קדושת הכותל

מכתב הרבנים

אנו קוראים לכל אישי הציבור בישראל ובעולם לא לתת לקבוצה קטנה לפגוע במאות אלפי המתפללים הבאים להתפלל בקביעות במקום המקודש הזה.
מכתבו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שליט"א

הרב דוד לאו שליט"א

מכתבו של הרב לאו שליט"א אל רב הכותל, בתמיכה במאבק נגד חילול הכותל בידי הרפורמיות.
הרב שליט"א מביא את החלטת מועצת הרבנות הראשית בנושא והנה חלק מתוך הדברים:
עמדתה הבסיסית של מועצת הרבנות הראשית היא כנגד גופים הנקראים "ליברלים" ו"מתקדמים" שחרטו על דגלם עקירת תורת ישראל ממהותה ויחודיותה. ותוצאות מעשים מדברים בעד עצמם.
מי שעוקב אחר ההתבוללות שפשתה בקרב יהודי העולם הקשורים עם גופים אלו, אחרי נישואי התערובת, עקירת כל דבר שבקדושה, רואה בעליל שאין להם כל קשר ליהדות השורשית, יהדות - שהחזיקה את עם ישראל במשך כל שנות קיומו, והרי אין עם ישראל אומה אלא בתורותיה - תורה שבכתב ותורה שבע"פ.
ליתן דריסת רגל במקום הקודש, למי שבמשך שנים עקרו את ציון וירושלים מסידור תפילתם ומצהירים קבל עם ועדה שככל העמים ישראל, אינם רואים ייחודיות בתורת ישראל ואינם מאמינים ביסודות האמונה היהודית שאחד מבסיסיה "זאת התורה לא תהא מוחלפת", זה דבר חמור. על הכנסת דברים זרים למקום המקדש נזדעזעה ארץ ישראל.
מכתבו של רב הכותל

הרב רבינוביץ שליט"א

לאחרונה נשלחו מאות מכתבי מחאה של אנשים נשים וטף שמוחים נגד חילול שריד מקדשנו על ידי קומץ רפורמיות פרובוקטיביות שדוגלות בהרס מדינת היהודים. כתגובה למכתבים כתב הרב רבינוביץ כך:
אכן, ימים לא פושטים עוברים על הכותל המערבי. יובל שנים אחרי שעם ישראל כולו התאחד בדמעות סביב הכותל, זיהתה קבוצה קטנה וקיצונית את ה'פוטנציאל' של המקום הקדוש, ומאז עשתה לעצמה שם באמצעות פרובוקציות קבועות ברחבת הכותל. האחרונה שבהן, למרבה הזוועה, היא סרטון ובו מוצגת הברחת ספר תורה אל עזרת הנשים בכותל כאילו הוא ניצחון במשחק של כדור.
זה מספר שנים שאני זועק בשער בת רבים על חילול השם הנורא הנעשה בכותל מדי ראש חודש על ידי קבוצה קטנה זו, שכל תכליתה מחאה ציבורית מהדהדת כלפי מנהגי ההלכה ומסורת ישראל.
עזרת ישראל בקדושה ובטהרה

הרב עמיחי אליאש. צילום: ליבה

איך היו מתייחסים רבותינו הגדולים, הראי"ה והרצי"ה, לשאלה של תפילה מעורבת בכותל המערבי?
איסור למסור ספר תורה לחלקה הרפורמית בכותל

הרב בנימין טבדי. צילום: ליבה

לאחרונה המליץ תלמיד חכם מסוים לרב הכותל למסור ספר תורה כשר ל"חלקה הרפורמית" (המכונה שלא בצדק "עזרת ישראל"). כמובן יש בדברים אלו נגיעה לענייני הלכה ממש, ולדעתי הוראה זו של אותו תלמיד חכם - בטעות יסודה. ואציין בזה שלושה טעמים
לב אחד-כותל אחד-לעם אחד

יהודה טיבי

כשאנו שואלים את עצמנו בעיצומו של יום תשעה באב מהו הכאב האמתי? זה שמקרין לכל הגוף שבגללו 2000 שנה אנו סובלים, מהו הלב והשורש של הגלות הארוכה שעדיין לא הסתיימה?
על תשובה זו נצטרך לרדת לשורש הדברים לנקודה הזעירה שבה כל הפרטים תלויים- הלב שאותו איננו רואים: הזהות היהודית שלנו -מחשבה עמוקה שאומרת לנו מי אנו ולאן אנחנו הולכים.
למה נסעתי לכותל כדי לבכות, ולמה בסוף בכיתי משמחה

ר. א. צילום: הקרן למורשת הכותל

ואז הכתה בי ההבנה הזו, בברק פתאומי, כל כך חד, כל כך ברור: הנה, ילדה, הנה התשובה לשאלה הזו שלך. הנה הפתרון של המשוואה. הנה המספר החסר בסודוקו.
המחיצה שהיא גם מראה מתקפלת - ושיעורי בית למתקדמים

ר. א.

הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, הוא מקום שמתנהל על פי כללי היהדות. הוא מקום שחוקיו נקבעו מאז ומעולם, מדורי דורות, להיות על פי כללי היהדות.
מתווה הכותל

תמר אסרף

אני שומעת את הדברים ואיזה קול פנימי צועק לי שזה פשוט לא נכון, זה לא אמיתי, שאסור לנו לחיות בתחושה שמה ששומר עלינו כאן זה הכסף, זה פשוט לא ככה, זה בדיוק הפוך! מה ששומר על קיומנו כאן זה מה שהפשרה הזו מנסה לפגוע בו. "אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו", יש הלכה ויש מסורת ארוכת שנים של עם ישראל, השמירה עליה היא ששמרה עלינו. זה הזיוף שכל כך צורם לי, כסף הוא חשוב, בלעדיו באמת יהיה קשה לשרוד כאן, אבל ישנם דברים שהם הרבה יותר משמעותיים לעתידנו מכסף.
ארכיאולוגים נגד מתוה הכותל

משה ויסטוך

אחד מהארכיאולוגים הבולטים בישראל, פרופ' דן בהט, עתר לבג"ץ בדרישה לבטל את הבמה שהוקצתה לנשות הכותל, "בכדי לספק מיעוט דתי שכבר ארבע פעמים לא בא על סיפוקו, נרמסת ההיסטוריה של העם היהודי כלאחר יד"
מי יאסוף את הדפים

news1

מול עיני אני רואה המוני נשים, נשות הכותל האמיתיות, מהעבר ומההווה ואף מהעתיד, נשים מבוגרות צדיקות, שבמשך דורות על דורות מגיעות היו ועודן מגיעות אל הכותל, יום יום, ונושאות תפילה על הגאולה
הרב פסח לרנר יוצא למתקפה

הרב פסח לרנר

ראוי להציב מראה בפני טענות השווא על אודות "מעשה אנטי ציוני ואנטי יהודי". הקונצנזוס שבו התקבלה החלטת התקצוב בממשלה מצטרף אף הוא אל המציאות, שמוכיחה כי טענות אלו אינן אלא נסיון נואל ומתמשך של תנועות שמייצגות מיעוטים בעם המהודי, שמטרתן היא לשבש את מרקם החיים והסדר הציבורי של הרוב הדומם.