movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home חדשות ועדכונים חדשות ועדכונים הוראות הלכתיות לשבת

הוראות הלכתיות לשבת

הלכות מהרב הראשי הרב דוד לאו שליט"א

ראשית, חובה על כל אחד מהציבור לציית ולהקשיב לכוחות הביטחון וההצלה, בוודאי שיש להיכנס מיידית לחדר הביטחון או לאזור המוגן בעת שמיעת האזעקה ולא להתמהמה. אסור לאדם להכניס עצמו לחשש סכנה ובוודאי שאין כל הצדקה לכך שאזרחים ייצאו מהבתים וינסו לצפות ביירוט הטילים מסקרנות גרידא. הדבר מהווה פיקוח נפש ויש לפעול לפי הוראות פיקוד העורף בכל הנושאים הנוגעים להיערכות לעת חירום.

פיקוח נפש דוחה את התורה כולה, אך על מנת שלא יגידו חלילה "שבת הואיל והותרה - הותרה", מצ"ב מספר כללים לציבור, ובטוחנו כפי שנכתב כי "יותר משישראל שמרו על השבת, השבת שמרה על ישראל.

א. אין היתר להדליק, לצפות ולהאזין לאמצעי התקשורת השונים בעיצומה של השבת, אך מפאת הביטחון - מותר להשאיר את הרדיו דלוק על ה'גל השקט' ב"ווליום" סביר כדי שיוכלו לשמוע כראוי את האזעקה ולדעת לגשת למקום מוגן.

ב. יש לדאוג לכך שבכל בית כנסת יהיה מכשיר טלפון על רטט מוכן וערוך לכל תרחיש חלילה.

ג. יש להכין תאורת חירום קודם השבת, כדי שאם ח"ו תהיה חשיכה מניתוק החשמל מסיבה כזו או אחרת, הדבר יהיה מוכן קודם השבת. אך עם זאת, למי שאין תאורת חירום ויש בביתו ילדים רכים, חולה, מבוגר או אנשים הנמצאים בחשש, מותר להדליק פנס/ נר בשינוי במהלך השבת ועדיף לעשות זאת על ידי קטן.

ד. בעת חירום - אנשי מד"א ורופאים, יכולים לנסוע בשבת ברכבם ואף לחזור בשבת למקום ממנו הם יצאו, הגם שאין מצב של פיקוח נפש. כן פסק הגאון הרב משה פיינשטיין זצ"ל מאחר ויכול להיות מצב שיצטרכו לסיועו במקום אחר במשך השבת.

בעיקר בעת הזאת כאשר תופעה חמורה וכואבת התפתחה לה, והיא הפצת שמועות וידיעות לא מבוססות, מלבד שבעצם העברת המידע או השמועה, יש בה כדי לפגוע בכבוד השבת - לעיתים, הדבר גובל בכך שקרובי משפחה או אנשים הנוגעים לעניין, יכולים חלילה להיכנס למצב של חרדה בעקבות המידע ואין שום הצדקה לכך ובוודאי לא בשבת קודש".

פיקוח נפש דוחה תפילה וקריאת התורה, ולכן חולים, קשישים, ויהודים שיכולים להיכנס לחרדה בעקבות האפשרות של שמיעת אזעקה בעת התפילה בבית הכנסת, ראוי שיתפללו בביתם באופן יחידי ולא יכניסו עצמם למקום של חשש פיקוח נפש וסכנה, וכבר שמענו ל"ע על מקרים של יהודים שבעקבות לחץ וחרדה בדרכם אל החדר הממוגן, נפלו, נחבלו ונפגעו ל"ע. על כן, נכון יותר להיות במקום שבו קל יהיה להיכנס לחדר הממוגן באופן מהיר ובטוח, ושהחולה או המבוגר לא יכניסו עצמם למקום סכנה בהליכה מרוחקת אל בית הכנסת.

אני קורא לציבור להתפלל להצלחתם של כוחות הביטחון, חיילי צה"ל ואנשי העורף הפועלים למען בטחון העם כולו, וכן ההורים לחזק את הצעירים והנוער באמונה ובהבנה כי מאז ומעולם רדפו אויבי ישראל את בני עמנו, וב"ה "הקב"ה הצילנו מידם" וכך יהא בעז"ה גם הפעם.

כמו כן אני קורא להורים לקרוא עם ילדיהם פרק תהלים בעת השהייה בחדר הממוגן, וכאמור, מבקש מכל אחד מישראל להתפלל, ולפעול, להתחזק ולהקדים את השבת, ולהתחזק באהבת ישראל ויראת שמים, "בטוחנו כי שומר ישראל, ישמור שארית ישראל ובזכות שמירת השבת, נזכה להגנה מלאה, ולישועה אמיתית בקרוב.

 

הלכות מהרב שי עמר שליט"א

א. מי שנמצא בבית הכנסת ויש אזעקה, חייב להישמע להוראות פיקוד העורף.

ב. מי שנמצא באמצע ברכת המזון או תפלת עמידה , ויש אזעקה ויש פחד למשפחה מותר לדבר כפי הצורך.

ג. יש להכין את המקלטים כבר מערב שבת כדי לא להכנס לחשש חילול שבת בהרמת מוקצה או הדלקת אור וכדומה.

ד. ראוי ונכון שערים הנימצאים קרוב לירי הרקטות (במרחק של ארבעים קילמוטר) יארגנו מקום לתפילה מלכתחילה במקום מוגן כדי שיוכלו להתפלל בנחת וכן בענין קריאת התורה.

ה. מנין שהתקיים בבית הכנסת ופתאום נשמעה אזעקה באמצע קריאת התורה :

אם הם קודם הקריאה- יכסו  את הספר תורה בטלית וילכו למקום מוגן.

אם הם באמצע הקריאה – יכסו הספר תורה כנ"ל  וילכו למרחב מוגן והעולה לספר תורה ילך בשתיקה .       

ו. מי שיש לו פלאטה של שבת במקלט וארע קצר חשמלי ולאחר זמן חזרה הפלטה לפעול , אם היו שם מאכלים לחים כגון : מרק. שמונח שם כבר קודם שארע הקצר, דעת מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל שמותר לאכול את התבשיל הלח. וכאן יש לציין : שכל ההיתר בסעיף זה הוא רק כאשר התיקון של החשמל התבצע באופן שכונתי ולא תיקון באופן ביתי.

ז. אם באמצע הסעודה נשמעה אזעקה והלכו לחדר ממד או אפילו למקלט של הבנין ממשיכים את הסעודה כרגיל משום שזה היתה דעתם אם תהיה אזקעה, (ובפרט שבמצב הנוכחי ירי הרקטות משוגר למקומות רבים בארץ ולא רק בדרום כך שזה דעתו של האדם )

ח. מי שרואה תוך כדי הריצה למקלט אדם מבוגר שחלילה נפל או מעד ונחבל באופן שלא מסוגל לקום ולהכנס למרחב המוגן חייב להזמין אמבולנס לקבלת טיפול רפואי.            

ט. מי שמרגיש שכתוצאה מהזעקה יש לו סחרורות בראש והוא נצרך לשכב במיטה מחמת זה, יכול לקחת אקמול.

י. הסובל מחרדות וזה מתגבר לו בשעת האזעקה יקח כדורים כרגיל.

שבת שלום ומבורך ובשורות טובות.
 

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: רינה בת עליזה פרומה לרפואה שלמה, נחום אלימלך בן זהבה רבקה, נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, משה בן כמונה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לכבוד שבת קודש

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה. לעילוי נשמת מרדכי בן ברוך ופאולה פייגלה בת אליעזר ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 18487064

אתר השבת


מאמרים אחרונים