שאלות ותשובות בהלכה - הרב ש. ב. גנוט

רוצה להתחיל עכשיו

שאלה:

שלום, כבוד הרב.

שמי לאה ואני בת 14, וברצוני להתחיל לשמור שבת ולחזור בתשובה. העניין הוא שאני רק בת 14, ומשפחתי היא חילונית, והם לא ממש בעד כל הרעיון.
בדרך כלל אנחנו יוצאים בשבתות, נוסעים לטייל עם המשפחה, והם מאוד יעלבו אם אשאר בבית ואתרחק מהם. 
גם ככה התרחקתי מהורי במובן רגשי, בגלל הגיל, ובגלל שאין ממש זמן לדבר- כשהם בבית אני לא בבית, וכשאני בבית הם לא תמיד בבית, או שהם עם אחי הקטנים.
הורי יכבדו אותי בהחלטתי, אך יהיה להם מאוד קשה, וכבר עכשיו קשה להם. אני מפחדת ששמירת השבת תרחיק אותי מהמשפחה עוד יותר, כי גם סבא וסבתא שלי לא שומרים, וכל המשפחה הקרובה, חוץ מכמה דתיים שיש לנו במעגלים רחוקים יותר במשפחה, מה גם שהם גרים מאוד רחוק. 
בבקשה, כבוד הרב, אני מאוד רוצה להתקרב אל היהדות, אבל בגילי זה מאוד קשה, במיוחד בחברה שבה אני גדלתי. אני אשמח אם תמליץ לי על רב שיוכל לעזור לי להתחיל ללמוד יהדות, כי זה מאוד חשוב לי. אני לא רוצה לבזבז את הזמן הזה של חיי ולחכות עד שאהיה אדם עצמאי, אני רוצה להתחיל עכשיו. בבקשה עזור לי, כבוד הרב. 

בתודה רבה,
לאה .

 

תשובה:

לשואלת היקרה שלום וברכה

הרבנים המומלצים שיוכלו לסייע לך הם הרב מנחם שוורץ והרב עזריאל פויפר. יש להם מדרשה בפתח תקווה והם קשורים לארגון 'לב לאחים'. 
אני ממליץ בחום, לך ולאחרים, לפנות לארגון 'לב לאחים'- בכל מקרה של התעניינות או שאלה ביהדות. או בשאלות הקשורות לחיי המשפחה והסובבים.הם יכולים לסייע מאד. והם מסייעים.
בנוגע לעצם שאלתך: שמירת השבת שלך לא חייבת להגיע מתוך קטע של 'דווקא' או 'אנטי'.
את יכולה לשמור שבת בחביבות. בנחת. לפעמים בהתחמקויות נחמדות, או דוקא בשיחה נינוחה עם ההורים.
תנסי לשמור על עקרונותיך, מבלי להגיע לעימות חזיתי. לכבד את ההורים-אך לא על חשבון ההתקדמות שלך.
תסבירי להם בנחת, לא בצורה של 'דוקא' או באוירה עוינת, שהחלטת לנסות קצת לשמור שבת. את לא הופכת ל'דוסית' מחר בבוקר ואת לא נעלמת להם. 
תנסי להיות נחמדה להוריך. וכך תווכחי לראות שניתן לדלג או לעקוף על מכשולים רבים, אם רק מחייכים ולא מתלהמים.
ושוב: הדרכה פרטנית של אנשי 'לב לאחים' יכולים מאד לסייע לך בעלייתך בדרך העולה בית האלוקים

שפע ברכה והצלחה!!! 

הרב שמואל ברוך גנוט
אלעד