אקטואליה

מכתב של בכירי העדה האתיופית

המכתב נכתב ע"י: קייס אביו עזריה, יו"ר מועצת הכוהנים של יהודי אתיופיה, קייס צהייה גואנגול, הרב מוסייה סולומון, סגן אלוף, יו"ר ומייסד עמותת 'הנני', עו"ד נתן מלסה, יעקב באבו, העיתונאי והפעיל החברתי איינאו פרדה סנבטו ואברהם ירדאי, סגן וגזבר ארגון הגג של עולי אתיופיה לשעבר וכיום פעיל בקרב הקהילה.
 
המכתב מיועד אל: ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, וכל שרי הממשלה.  
  
תוכן המכתב:
 
זה למעלה משני עשורים מובאים מאתיופיה ארצה נוצרים ע"י ממשלות ישראל על תקן המכונים פלס מורה. לאור זאת, אנו הח"מ מטה, יהודים ותיקים מאתיופיה, ראשי ארגונים לשעבר, קייסים, רבנים עורכי דין, עיתונאים ופעילים פונים אליכם בניסיון אחרון לעצור את גל העלייה הנוצרית מאתיופיה.
 
יהודי אתיופיה, בעזרת ה' ושליחיו –מוסדות המדינה של א"י וביוזמת הקהילה והקרבה עצמית והיקר לנו עלינו לארץ האבות כמעט כולנו במבצע משה וגם לפני ובין המצבעים, להוציא כמה מאות בודדות אשר לא נמצאו אותה עת בקרב הקהילה והיו מי בצבא האתיופי, מי במחתרות שם ומי במרחוק, בערים וגם בסודן אשר היו אמורים לעלות דרך ארץ זו יחד עם אחיהם אך נשארו עקב הדלפת המבצע החשאי וסיכול יציאתם משם כהמשך של מבצע משה. כל אלה ואחרים, מאז מבצע שלמה במאי 1991 ועד בכלל עלו ארצה מזמן.
 
פלס מורה
 
המתקראים 'פלס מורה' הם אנשים שהתפתו לחיים נוחים יותר והתנצרו לפני כ 140 שנה, כאשר בשונה מיהודי אתיופיה לא העמידו לפניהם את יהדותם לפני כל דבר אחר ולא היה בפניהם בבחינת ייהרג ובל יעבור. כיום, מספר עשרות אלפי האנשים שהובאו ארצה הוא כמעט כפול ממספרם של יהודי אתיופיה שעלו ארצה. בשנת 1974 נערך באתיופיה מפקד של הקהילה כולה, מפקד שארגון השג'ונט היה מעורב בו ולפיו האוכלוסייה היהודית מנתה 28 אלף נפש. מספר היהודים מאתיופיה שעלו ארצה הוא פחות מ 30 אלף. לעומת זאת מספר האנשים אשר הובאו עד כה מאתיופיה לישראל על תקן של 'פלס מורה' הוא קרוב ל 50 אלף. נתונים אלה אינם המצאה שלנו כי הם בידיכם השרים, קרי במשרד הפנים. לפיכך, מסתבר כי מספר אנשי ה'פלס מורה' באתיופיה וגם הגויים שבאו על תקן זה הוא כמעט כפול ממספרם של יהודי אתיופיה.
 
עוד בתקופה של שר הקליטה יאיר צבן עניין זה עורר מחלוקת חריפה. כאשר צבן גילה את השקר וההונאה הוא כינס את המעורבים בפעילות הזו, את אברהם נגוסה, הרב מנחם וולדמן ונציגי הארגון הצפון אמריקאי. ולאחר דיונים מעמיקים בנושא הועברו החלטות במסגרתן התחייבו הפעילים שלא יילקטו מהכפרים גוים ושלא יקבצום במחנות שהקימו להם באדיס אבבה כדי להביאם ארצה וכדי ליצור כמו כאילו מחנה של פליטים יהודים מסכינים הממתנים לישועה. אז, בקומפאונד היו כ 4 אלפים אנשי פלס מורה. אגב מדוע לא שואלים את דעתו של השר צבן על כך, שידע את כל האמת והשקרים שלהם בעניין זה, ושלאחר דין ודברים הגיע להבנות איתם, עשה הסכמים והחתים אותם על החלטות שהיו צריכות להגביל אותם מלקבץ עוד גוים מכפרי גונדר לאחר שאלה שהוסכם עליהם יעלו ? כי מי שמופקדים בזמנינו זה על א"י לא רוצים לדעת את האמת ונוח להם לפעול על פי הלחץ וההפגנות של הגויים המוצגים כיהודי אתיופיה או כ'פלס מורה'.
 
השר צבן היה בקשר גם עם ממשלת אתיופיה באמצעות השגרירות שלה בתל אביב. באחת הפגישות שלו עם השגרירה האתיופית אז בארץ ששמה היה קונג'יט היא אמרה לו כי לפי הנחת העבודה והקריטריונים שלכם שעל פיהם אתם עובדים להביא אנשים מאתיופיה גם אני זכאית עלייה לישראל.
 
הקבוצה שקראו לה בעבר 'פלס מורה' והיום שודרגה "ליהודי אתיופיה" הועלתה ארצה לפני שנים רבות. ברור גם שאי אפשר היה להביא ארצה רק את הפלס מורה כי הם היו מעורבבים בתוך הגויים במשך 140 שנה. מטרת התנצרותם הייתה לא רק להמיר את דתם ולשבת אלא גם שיהוו ניצחון וסמל הנצרות האתיופית וחלק ממנה בכך שיתערבבו בהם ויהיו דומים להם הן באמצעות נישואים אלה עם אלה הן בעיסוקיהם, במקומות מושבותיהם ועוד. אחרת מה עשו החכמים בתקנתם, שאלה יתנצרו וינהלו חיים פרטיים, כפי שהיה להם ביהדותם ? זאת ועוד, האם אפשר להעלות על הדעת שהפלס מורה התנצרו כדי לחיות לבד ולשמור על יהדותם וייחודם ? אם כך למה היו צריכים להתנצר ? מטרת התנצרותם הייתה להתערות בתוך הנוצרים, ולטשטש את עברם כמה שאפשר וזו גם הדרך הידועה של עבודת הכנסייה האתיופית. זו האמת ואין בלתה.
 
הרב מנחם ולדמן שהוא הנפש החיה ותעודת הכשרות בסיפור הזה, לפני כמעט 20 שנה בטרם הפך את עורו וקשר את גורלו בהם אמר על העולים על תקן של 'פלס מורה' כי ל 60% מהם אין קשר ל'פלס מורה', כלומר הם נוצרים גמורים. הוא סיפר זאת לאברהם ירדאי שהוא אחד מכותבי מכתב זה שאז שימש סגן יו"ר וגזבר של ארגון הגג של עולי אתיופיה כשיחד ערכו ביקור במרכז קליטה נווה כרמל. בנוסף אמר לו גם כי רק במרכז קליטה זה נמצאים שלושה כמרים אתיופים אשר מלווים את הקבוצות שהועלו והופנו למרכז קליטה הנ"ל. באותה עת, אשתו של הרב ולדמן אשר התגורר בניר עציון, לא רחוק משם עבדה במרכז קליטה נווה כרמל בתור עו"ס ולא היה אדם אחר שידע והכיר טוב יותר ממנה את השוכנים בו. מן הסתם אפשר להניח כי בעלה התבסס גם על הידיעות שלה בעניין 60 האחוזים של הנוצרים האתיופים על דתם ועל כמריהם שהובאו ארצה ע"י ממשלת ישראל והסוכנות היהודית במרמה ובהונאה. לא קשה להגיע למסקנה שהיום מדובר לא רק בהרבה יותר מ 60% אלא סביר להניח כי מדובר ב 100% נוצרים גמורים.
 
ממשלות ישראל, בלחצם של הפעילים בעד הפלס מורה, שמארגנים הפגנות מדומות ומוציאים דיבתה רעה של מדינת ישראל כאן ובניכר ומנפנפים בקלף הגזענות, הוכנעו, (לא שהיו חזקים נגד זה). האינטרסים האישיים של הרב ולדמן אשר בוגד בתפקידו כרב בישראל היות והוא נהנה מתעשייה כלכלית תחת שרביטו טוען באמצעות שימוש ציני, שקרי ואנטי דתי כי מדובר בזרע ישראל. הרב ולדמן לאחר שעבר מצד יהודי אתיופיה לצד הפלס מורה וחבר מרעיו מעולם לא דיברו עוד על כך שיש להם כמרים אשר מלווים אותם עד ארץ ישראל כאילו היו סוכני קליטה ולא אנשי דת נוצרים. בכל קהילות יהודי אתיופיה היו קייסים והנהגה רוחנית. אחרת, אנחנו לא היינו יכולים להתקיים כיהודים ולשמר את דתינו וזהותינו היהודית במשך כל כך הרבה דורות.
 
אך הבעיה כבר שנים רבות אינה 'פלס מורה' כי כולם כבר מזמן הגיעו ארצה על פי עדותם בעל פה ובכתב של הפעילים ובראשם הרב מנחם ולדמן. כיום וזה שנים רבות הבעיה החמורה היא המשך הבאתם ארצה של עשרות אלפי גוים אתיופים על תקן של פלס מורה, ע"י יצירת מצג שווא כאילו עוד נמצאים כאלה באתיופיה.
 
הפעילים אוספים אותם מכפריהם הנידחים ובאמצעות חבר מביא חבר (כשכאן החבר הוא משפחות שלמות) וממצאים עוד ועוד זכאי עלייה.
 
הרב ולדמן ואנשיו לקחו אליהם מא"י מה שצריכה קהילה יהודית דתית בגולה. ספרי תפילה, טליתות, כיפות ואפילו ספרי תורה וכך הם מתחזקים את מצג השווא. אחרי שמיצג השווא מוכן ומצוחצח לכדי תמונה קורעת לב לוקחים אורחים מישראל שיראו במו עיניהם ומעוררים אצלם את הרגשות שכל יהודי יכול להרגיש כשהוא רואה אותם כ'מסורבי עלייה', יהדות ודביקות מחד וגזענות של ממשלת ישראל שלא מעלה אותם כיוון שהם שחורים מאידך. בעורמה הגיעו לשם במשך שנים חברי כנסת, שרים, רבנים וביניהם הרב שלמה עמאר בטרם נבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל והרב ראובן וובשט בן הקהילה שעלה ארצה בגיל 4, מספר חודשים קודם למינויו לתפקידו הנוכחי ושגם הוא כנראה הולך שולל על ידי מצג השווא כאשר הצליחו להכניס אל לבו הנקי הרהורים מוטים. השרה האחרונה שביקרה שם לפני כחודש וחצי הייתה שרת המשפטים, איילת שקד, שלפני נסיעתה לא טרחה לדבר עם נציגי יהדות אתיופיה על כך אלא רק עם הנציגים המטפים.
 
להוציא השרה, כולם הגיעו לשם במימון הארגון שפועל למן הנוצרים. ואז, מציגים לפניהם את הקהילה הנהדרת שעשו יש מאין. ואז בא הסיפור: מדוע לא מעלים אותם, היהודים לכל דבר שהם נאספים לקראת הביקור ומוצגים בפניהם כיהודים גמורים. התשובה שנותנים לשאלה זו היא אחת: בגלל גזענות של ישראל כי הם שחורים ולא לבנים כמו רוסים. כול מי שרואה אותם במקום ההצגה, מצוחצחים, מלובשים בלבן וחובשי כיפות משתכנע שאכן מדובר ביהודים מופלים לרעה משאר היהודים שעולים ארצה ממדינות אחרות. אין שקר ופשע גדולים מזה. אבל זה עובד טוב, שקר אמיתי אשר ברבות השנים, לאחר שנכתב ודובר עליו מאות פעמים הפך לאמת אצל העם ומנהיגיו בישראל.
 
ליהודי אתיופיה באתיופיה לא היו כיפות, טליתות, ספרי תפילה בעברית ואפילו ספרי תורה בעברית אלא הכל היה לנו בשפת הגעז. אל יהודי אתיופיה, במשך גלותם ולפחות מאז קום המדינה ועד תחילת בואם ארצה משנות ה 70 ועד בכלל לא בא לביקור שמטרתו עלייה אף נציג של מדינת ישראל. לא ח"כ, לא הסוכנות היהודית ולא אף מזדמן אחר. עם זאת, משנות ה-30 וה-70 של המאה הקודמת היו מספר מבקרים. אך ביקורם לא היה קשור לעלייה אלא לדברים אחרים שלהם. מיותר לציין כי במדינת ישראל לא רצו את הקהילה ולכן לא רק שלא פעלו לטובתה אלא התכחשו מקיומה עד שבכל זאת בדרך לא דרך זכתה לעלות ארצה.
 
מכאן, אם ליהודי אתיופיה אשר חיו במדינה לאורך הגלות כקהילה יהודית נפרדת מהגויים, חברתית, דתית וגיאוגרפית לא היו תשמישי הקדושה הנ"ל, יכולים להיות לנוצרים שמקבצים אותם שם? הדברים מוצגים בפני המבקרים כאלו תמיד הם היו כך, חיי קהילה יהודית.
 
זאת ועוד. הרב מנחם ולדמן, לקראת הדיונים הקרובים בימים אלה בממשלה ובכנסת בעניין בואם ארצה של עוד נוצרים הכין מסמך ובו רשימה של 8.000 נוצרים שהפך אותם למועמדי עלייה שהוא כמובן קורא להם אפילו לא 'פלס מורה' אלא יהודי אתיופיה. לפני כשבועיים פנה לקייסים של יהודי אתיופיה וביקש מהם לחתום לו על המסמך ולאשר לו ששמונת האלפים הם יהודים. האם זה לא טירוף? עם ישראל חייב לדעת מה קורה בדברים האלה.
 
מדוע יהודי אתיופיה בארץ לא יוצאים במחאה והפגנות נגד העלייה הנוצרית מאתיופיה?
 
יש כמה סיבות לכך. אחת מהם היא כי אנחנו מפחדים. כי יש איומי רצח מצד אנשי הפלס מורה או מצד גוים שמביאים אותם ארצה נגד מי שמעיז להתנגד לעלייה הנוצרית. כי להם יש גב חזק במוסדות ולנו היהודים אין כלל. יש להם נציג בכנסת שהוא עצמו היה פעיל מיסיון באתיופיה לאורך חיו שם. למעשה כמו שהודגש למעלה, מי שבאו ארצה על תקן של 'פלס מורה' מהווים רוב על יהודי אתיופיה שעלו ארצה. האם מישהו מהממשלה שם לב לדברים האלה, לנוכח האתגר שבדבר, התעמק ושאל מדוע מס' האנשים שאינם מיהודי אתיופיה שהובאו ארצה עד כה גדול כל כך מזה של יהודי אתיופיה אשר עלו לישראל ? ודאי שלא. זאת על אף שכל המספרים, הקטיגוריות והשייוכים של העולים נמצאים בידי הממשלה, קרי משרד הפנים .אם מספרם הוא גדול יותר, זה אומר שהם היוו רוב על הקהילה גם באתיופיה. ודבר כזה לא היה ולא נברא. אלה פשוט דברים מדהימים. אבל הבעייה החמורה ביותר והבלתי תאמן היא שבני הקהילה ממשיכים להפחד גם כאן בארץ אבותינו מאותן סיבות אשר היו באתיופיה מהרוב הנוצרי אתיופי בישראל כלפי קהילתנו.
 
פחדנו מהגויים שביזו אותנו ואת דתינו לאורך גלותה של הקהילה במדינת אתיופיה. אך שמרנו על יהדותינו וזהותינו היהודית והייחודית. גם בארץ ישראל אנו ממשיכים לפחד, כי ערבבו את ילדינו ונכדינו בערב-רב שלא נכפה על המדינה בכלל.
 
הממשלה לצדם. היא תומכת בהם, יש להם לגיטימציה חזקה ביותר מה שאין ליהודי אתיופיה. בני הקהילה, עובדי מדינה שהדבר בנפשם לא מעיזים לצאת נגד כי הם חוששים למשרתם, שלא יפטרו אותם מעבודתם בטענה שהם נהגו נגד מדיניות הממשלה שרוצה את הנוצרים בארץ.
 
קיים גם מצב של פסיביות בחלקים של הקהילה. יש שאומרים מדוע שלא יהיו בארץ נוצרים רבים מאתיופיה אם יש כל כך הרבה נוצרים מרוסיה, מה? בגלל שהם לבנים ואלה שחורים? והנה לנו עוד רעיונות לא נורמאליים שנובעים מהעלייה הנוצרית מאתיופיה.