movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

לכה דודי - סיפור מאת ש. אשרי

לכה דודי / סיפור מאת ש. אשרי,
מתוך הספר לכבוד שבת, באדיבות הוצאת נצח:


 
הכל בבית הכנסת היה זוהר ואפוף קדושה. הנרות המרובים שהודלקו לכבוד שבת, הפיצו אור נעים, מרחיב את הדעת ומשרה חמימות. קרני השמש האחרונות, שעדיין חדרו בעד השנבי החלונות המקומרים, בעלי השמשות הצבעוניות, מלאו את חלל בית הכנסת אור ססגוני חגיגי.

השולחנות היו מכוסים מפות לבנות, צחורות. על פני ארון הקודש התנוססה פרוכת קטיפה מרוקמת בשלל גוונים ואותיותיה המוזהבות התנוצצו בשפע האורה. כל אלה הוסיפו לוויית חן וקדושה לבית הכנסת.

הדלת הרחבה סבבה על ציריה מדי פעם ויהודים לבושים בגדי שבת נכנסו בצעדים זריזים, שלא לאחר לתפילת מנחה. שערות זקנם ופיאותיהם של רבים מהם עדיין היו לחות ממי המקווה, שבהם טבלו עצמם לכבוד שבת קודש.

 הקהל התפלל תפילת המנחה ובבית הכנסת נשתרר שקט. הגיעה שעת קבלת שבת. כנסת ישראל התנערה לרגע מן האבק הגלותי, התקשטה והתלבשה בעוזה הנצחי, לקבל את פני בת זוגה, שבת המלכה, ובשירה נפשית עמוקה, מלווה מנגינה עילאית נפלאה, הזמינה את דודה לצאת לקראת כלה - שבת מלכתא. החזן סילסל בקולו הנעים את החרוזים היפים, המלבבים, של שירת דודים זו, והקהל ענה אחריו, עד שנמלא חלל בית הכנסת שירה.

כמה ניחומים מהולים יגון מוצא היהודי בשירה זו. כמה תקוות נעימות רוחש הוא בלבבו אותה שעה, והן נוטעות בו עוז ומרץ להתגבר על יסורי הגלות. ומה רבה ועמוקה אהבת הנפש המתעוררת בו אז להקדוש ברוך הוא, עמו וארצו.

מסתכל כל אחד סביבו ורואה את אחיו בני עמו שרויים בשלווה מבורכת, והוא מביע בשירתו: "כי היא מקור הברכה - מראש מקדם נסוכה..."

ומיד עולים בזכרונו המקדש ועיר המלוכה, והריהו מתחנן בהמיית געגועיו: "קומי צאי מתוך ההפכה" ומתמרמר וטוען "רב לך שבת בעמק הבכה". ומתוך תקוותו ובטחונו הוא פוסק: "והוא יחמול עליך חמלה". וכאן הוא פונה אל עמו ומתחנן: "התנערי מעפר, קומי!"

ודמיונו מתלהב והולך, הנה רואה הוא אור שמימי, אלוקי, מתגלה עליו, וברוח השירה הפועמת בקרבו קורא הוא בהתרגשות: "התעוררי התעוררי! כי בא אורך, קומי אורי!"

ופתאום יתקפוהו רגשי בושה וכלימה על עניות בני עמו, והריהו מעודד את כנסת ישראל ומנחמה: "לא תבושי ולא תכלמי, מה תשתוחחי ומה תהמי".

התלהבותו גוברת והזעם ממלא את לבו: "והיו למשיסה שאסיך!" ושוב מתמלא הוא כיסופים עזים להידבק בו יתברך שמו, נפשו מתרוממת בחדווה עילאית, ומתוך כמיהתו והתעצמות דמיונו הוא מתבטא: "ישיש עליך אלוקיך כמשוש חתן על כלה".

והנה הוא נזכר שוב באהובת נפשו, שבת המלכה, הופך פניו כלפי מערב, מחווה קידות של הערצה, מתוך חיבה קדושה וטהרה, וקורא בהתרוממות הנפש:

"בואי כלה! בואי כלה!"

 

לכבוד שבת קודש

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: נועה בת תמר, יחיאל אברהם מאיר בן חיה טויבא, רבי יאשיהו יוסף (פינטו) בן הרבנית זרי שליט"א נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, משה בן כמונה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת ר' מרדכי בן ברוך ז"ל ופאולה פייגלה בת אליעזר ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 19972691

אתר השבת


מאמרים אחרונים