movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

"אחותי רעייתי...פתחי לי"

"אחותי רעייתי...פתחי לי" 
 
גב' מרים בולאג

לפני כשנתיים פגשתי בני נוער מבתי ספר חילוניים בירושלים שהיו בשלבים של חזרה בתשובה. שאלתי אותם "בזכות מי חזרתם?" .תשובתם היתה זהה...הצביעו למעלה, כלפי השמים ואמרו "ה"!

כל אחת מאתנו מכירה או שמעה סיפורים על בעלי תשובה שסיפרו איך התחילו את התהליך של חזרה בתשובה. להקב"ה אין ספור דרכים להביא את בניו התועים בשדות זרים כשה אובד חזרה.

בדמיוני בחרתי בדרך אפשרית ואני מזמינה אתכן להצטרף. בסך הכל אני מזמינה את כל עם ישראל לסיור קצר מלא הפתעות! הסיור או השיעור הוא מעין סיור מודרך שנע בין התקופות כאשר כל המצטרף לסיור מוצא עצמו במנהרת זמן מלפני כ-3500 שנה עד ימינו. נראה ארבעה אתרים הסטוריים בתקופות שונות והקשר הפנימי בין הבתים דאז ולאלה של ימינו עם דגש על מעמד האשה באותם הבתים.

בסיור משתתפים ישראלים ותיירים משבעים אומות העולם. בין התיירים נמצאים יהודים מתבוללים.. חלק יודעים שהם יהודים אבל לרובם אין קשר ליהדות, ואינם שומרים תורה ומצוות. רובם זוכרים שהוריהם שמרו מסורת ויש זוכרים איך הסבא והסבתא שלהם ספרו להם איך הם חיו חיים יהודיים עשירים  במזרח אירופה או בצפון אפריקה. הסיורים שלנו מאוד מבוקשים משום שהם Biblical Tours  פירושו שהאתרים שנבקר בהם הם מתקופת התנ"ך ואנחנו נלך בעקבות הנביאים. ניעזר בתעודות ומסמכים של חכמים מכל הדורות שחקרו את ההסטוריה של האתרים.

לפני תחילת הסיור כל משתתף מקבל משקפיים כדי לראות את הפריטים העתיקים ביתר בהירות וזוג אוזניות לתרגום סימולטני לשבעים  השפות ושבעזרתן ניתן לקלוט קולות בסביבה.

אנו נתרכז בפרט אחד של כל מבנה והוא הפתח שהוא מילת המפתח של הסיור.
 
*
 
נתחיל בבית הראשון והקדום ביותר...אוהלו של אברהם אבינו בבאר שבע לפני למעלה מ-3500 שנה.
כולם מתבקשים להרכיב משקפיים ופתאום אנו רואים אוהל עם ארבעה פתחים. מתוך המסמך הראשון, פרשת וירא בספר בראשית, אנו מקבלים תיאור מדוייק של אוהל עתיק זה ועל יום אחד ומיוחד שבו אנחנו נכיר את אברהם ושרה.

"ויירא אליו ה' באלוני ממרא והוא (אברהם אבינו) יושב יושב פתח האוהל.....וירא והנה שלשה אנשים....וירץ לקראתם מפתח האוהל. התורה מדגישה שאברהם יושב בפתח האוהל, והרי חם מאוד בחוץ? הוא כבר בן תשעים ותשע וזה יום השלישי למילתו ולמרות כל כאביו הוא מחפש אורחים! הוא יושב ומחכה...אולי אולי יעבור כאן עובר אורח צמא ועייף שיוכל להכניסו לאוהלו ולתת לו לאכול ולשתות המלאכים שואלים "איפה שרה?" והמלאך אומר "שוב אשוב אליך כעת חיה והנה בן לשרה...ושרה שומעת (את הבשורה) פתח האוהל!

מקוצר זמן, אנו חייבים לעבור לאתר הבא וכל מי שמעונין בהמשך הסיפור יכול לקרוא  בעצמו בספר בראשית.
 
 
התחנה הבאה היא לא רחוקה אבל קצת מסוכן כרגע להיכנס למצרים. לכן נעמוד על הצד הזה של ים סוף ובעזרת המשקפיים נראה בתים בצד המצרי מלפני כ-3000 שנה. שימו לב לפתחי הבתים.

בתעודה מאותם הימים מסופר על יציאת מצרים... בני ישראל נתנו את דמו של השה שהיה האליל של המצרים, על המזוזות והמשקוף בפתח הבית."ועבר ה' לנגוף את מצרים, וראה את הדם על המשקוף ועל שתי המזוזות, ופסח ה' על הפתח, ולא נתן למשחית לבוא אל בתיכם לנגוף"

אנחנו מוצאים קשר בין אברהם אבינו ליציאת מצרים בתהילים קה  "כי זכר את דבר קדשו..את אברהם עבדו..ויוציא עמו בששון וכו.

חכמינו גם הוסיפו ואמרו שבזכות הנשים הצדקניות עם ישראל יצא ממצרים.
 
 
מכאן נמשיך למדבר סיני...למקום שבו עמד אהל המועד.

הרכיבו את המשקפיים ואת האוזניות ושימו לב לפתח של האהל..לחפצים הסמוכים לפתח ולפעילות סביב לפתח.

שימו לב, לפי מה שתועד במסמך עתיק לפנינו במדרש רבה, אנו מוצאים קשר בין אברהם אבינו והמשכן במדבר." בשכר שאברהם אבינו אמר למלאכים "יוקח נא מעט מים" זכו בניו לבארה של מרים שליוותה אותם לכל מקום במדבר. הבאר שכן בחצר אהל מועד כנגד הפתח של אהל מועד. בעזרת המשקפיים והאוזניות  נראה נשיאי ישראל סובבים את הבאר במקלותיהם ואומרים עליה את השירה "עלי באר ענו לה – עלי באר! והמים מבעבעים ועולים כעמוד למעלה.

האם אתם גם רואים את הכיור סמוך לפתח האהל? הכיור נעשה ממראות הצובאות תרומת הנשים הצדקניות שבזכותן יצאנו ממצרים.

החכם מימי הביניים רבי אברהם אבן עזרא מסב את תשומת לבנו לנשים שבאו יום יום אל פתח האהל להתפלל ולשמוע דברי מצוות. חז"ל מוסיפים שגם תלמידים תמיד באו לפתח ללמוד תורה כמו בישיבה. גם אז הנשים הכינו את כל צרכיהם כדי שיוכלו ללמוד תורה ללא דאגה.

 
אנחנו חייבים לשמור על לוח הזמנים  ונעבור כעת לירושלים. נצפה על הר הבית ובעזרת המשקפיים נראה בנין מפואר שהמלך שלמה בנה. זהו בית המקדש. שוב, אנו מוצאים תיאור מדוייק על יום אחד ומיוחד הקשור לפתח הבית ביום חנוכת בית המקדש הראשון!

כל עם ישראל עמד מסביב ושלמה המלך ביקש להכניס את ארון הברית לתוך בית קודש הקודשים. השערים לא נפתחו." שלמה המלך אמר עשרים וארבעה רננות ולא נענה. פתח ואמר "שאו שערים ראשיכם ונשאו פתחי עולם ויבוא מלך הכבוד!"   ולא נענה עד שהוא בקש מהקב"ה "בעבור דוד עבדך אל תשב פני משיחך..."ואכן, בזכות דוד המלך, השערים נפתחו.

המלבי"ם מסביר מדוע השערים של בית המקדש נקראים "פתחי עולם"...משום ש"דרך פתחים אלה נכנסים מעולם אל עולם, היינו מעולם העליון אל עליון התחתון."ויבוא מלך הכבוד"..אומר המצודת דוד.."כי ה' שהוא המלך אשר בו כל הכבוד הוא יבוא לבית המקדש לשמוע אל הרנה ואל התפלה...ולכן "פתחי עולם"כך נקראים פתחי בית המקדש"
 
 
בעצם בשלב הזה הסיור המתוכנן הגיע לסיומו.

 כעת המטיילים נחים בשדה ונהנים מהשקט מסביב, משווים רשמים ובעיקר יכולים לשאול. כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, יש  שמסתפקים במנוחה ויש שמתרגשים כאילו הם גילו משהו עמוק יותר ועתיק יותר מהפתחים של הסיור. הם פתאום שומעים קולות של שופר...תקיעה..שברים ..תרועה...קולות שהם אף פעם לא שמעו. הם פתאום מרגישים שיש להם נשמה, נקודה יהודית. הם מתרגשים משום שהם מבינים שהם בניו של אברהם ושרה, של אבותם שיצאו ממצרים, שחנו מסביב לאהל המועד ושעלו לבית המקדש בשלושת הרגלים. לא כמו התיירים הסינים, תאילנדים, מוזמביקים ורוסים שראו את המבנים ושמעו את התרגום הסימולטני אלא הם שומעים וקולטים באוזן הפנימית של הנשמה מה ששרה אמנו שמעה פתח האהל, ואת הקול היוצא כל יום מהר סיני (פרקי אבות) ואת שירת הלויים בבית המקדש ואת דברי התורה שמשה לימד בהר סיני.

הם פורצים בבכי כפי שראיתי הרבה פעמים ליד הכותל, בכי בלתי מוסבר..בכי של נשמה של בת מלך שמתעוררת ושוטפת את שכבת הזוהמה שכסתה אותה כמו שמיכה כשהיא בתרדמה אלפי שנה. היא מתעוררת וצמאה מאוד...צמאה נפשי לאלוקים...איפה הוא? "מתי אבוא ואראה  פני אלוקים?" השאלה מעין צעקה פורצת מתוך הנשמה לתוך חלל האויר! האם תזכה לתשובה?

יש לה מזל! השעה טובה והזמן הכי מתאים לקבל תשובה לשאלה. הוא חודש אלול שבו כדברי האדמו"ר הזקן:" המלך בשדה. אין צורך להתאמץ כדי להיפגש עם הקב"ה ולהכתירו כמלך וכאלוקים משום שהוא מצוי יחד עם כל יהודי בשדה..וכפי שמדגיש האדמו"ר הזקן, הקב"ה מראה פנים שוחקות ומקבל כל אחד בסבר פנים יפות וממתין שיימסרו לו בקשות."

בעזרת האוזן הפנימית של הנשמה כל יהודי פתאום קולט קולות מהשדה...

 
"אחותי רעייתי...את מחפשת אותי?.אראה לך היכן תמיד תוכלי למצוא אותי למרות שאין כבר בית מקדש, אהל מועד ואהל אברהם ושרה. הפעם, בלי משקפיים מיוחדות הסתכלי לפניך ותראי פתח...פתחים הרבה. שימי אוזנך על הפתח ותשמעי קולות...קול ה' בכוח...קול ה' בהדר! במקום פתחי בית המקדש, פתחי מקדש מעט
"אשרי אדם שומע לי לשקוד על דלתותי יום יום לשמור מזוזות פתחי" משלי ח' לד.

א"ר יהודה ברבי סימון: מה מזוזה זו אינה זזה מן הפתח, כך לא תהא זז מבתי כנסיות ובתי מדרשות, ...דע שאתה מקבל פני שכינה.

האם זה הכל? רק שם? כנסת ישראל ממשיכה לשאול את דודה, "רק שם אמצא אותך?"

"לא, הסיור לא נגמר. הסתכלי על הפתח לפניך..כאלה תמצאי בכל העולם איפה שבני גרים. בצד ימין של הפתח תלויה מזוזה עם שמי "ש"ד"י"

ש/ימי אוזנך על המזוזה ושמעי...
"שמע ישראל ה' אלוקינו  ה' אחד...ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד....ואהבת וכו....וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך.(דברים ו' ה-ט)
האם זה לא מזכיר לנו את הדם על מזוזות הבית היהודי ביציאת מצרים?

בעזרת האוזן הפנימית של הנשמה, פתאום היהודי המתבולל שומע בבירור את המילים שאבותיו שמעו ביציאת מצרים.

"למען תזכרו ועשיתם את כל מצוותי והייתם קדושים לאלוקיכם. אני ה' אלוק' אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים להיות לכם לאלוקים..."

הסיור כל כך שונה ממה שהתייר המתבולל חשב בהתחלה! פתחים של מבנים עתיקים הובילו את הנשמה של כנסת ישראל חזרה למקורה. מרגישים התעוררות בלב...געגועים להקב"ה ששכן באהלו של אברהם אבינו, והוציא את עם ישראל ממצרים, ושכן באהל מועד ובבית המקדש. כבר לא הפתחים הם העיקר של הסיור אלא מי ששוכן ושומר על הבית. פתאום מרגישים שהלב מתמלא בזכרונות בצורה מעורפלת...הפתחים מוכרים להם.

הסיור הפך להיות טיול שורשים. לא סתם זוג אלא אברהם אבינו ושרה אמנו! אבותינו שלנו היו במצרים ויצאו בנסים גלויים! וכן האהל מועד ובית המקדש. לא כתיירים זרים הבאים למזרח התיכון לראות את הארכיאולוגיה של תושבי הארץ...אלא כל זה חלק של ההסטוריה שלנו, של עם ישראל שאני חלק ממנו! אני כנסת ישראל! איפה דודי ורעי?!

אה...חודש אלול...אני לדודי ודודי לי...ובמלים היקרות של דוד המלך במזמור כ"ז.
"לך אמר לבי בקשו פני" - ..לך..למענך, בשליחותך בשמך, הלב משמיע לאדם קול בשמו של הקב"ה,לבקש את פני ה' –"בקשו פני" ואכן.."את פניך ה' אבקש!"

כמעט בכל סיור יש הפתעות אבל הפעם היתה הפתעה שאף אחד מהמטיילים לא ציפה!
הנשמה היהודית שמעה כמו שרה אמנו שמעה את הבשורה פתח האהל...

"פתחי לי רעייתי! פתחי לי פתח כחודו של מחט..בקולו של הדוד, בקול של תחנונים..."דחוף, אנא מהרי, פתחי לי רעייתי, אני רוצה להיכנס!

אבל, איפה הפתח?

היא מרכיבה את המשקפיים ומחפשת סביבה. היא לא מוצאת שום פתח! יתר המטיילים מצביעים על פתחים שונים קרובים ורחוקים ולא מבינים איזה פתח היא מחפשת!

היא רצה מפתח לפתח כשבאוזניה היא שומעת "אחותי רעייתי פתחי לי" עד שהיא פתאום נעצרת ...ומבינה.

הלב! שם הגעגועים לדודה, שם הפתח המיוחל!

איך פותחים מנעול שהיה סגור אלפי שנה?

הפעם היא שומעת קול...מתוך הלב! "המפתח הוא כל הרהור של תשובה, כל מעשה טוב, הוא פתח במחיצת הברזל המפרידה בינינו לבין אבינו שבשמים"(הרב דסלר ז"ל)

ברגע שהפתח נפתח כחודו של מחט, אור מתחיל לחדור!
"ואני אפתח לכם כפתחו של אולם!"

האור שחודר ללב דרך הפתח הקטנטן ממלא את כל הלב ומתפשט לתוך כל בית יהודי שיש מזוזה בפתחו, כמו האור שמילא את הבית כשנולד משה רבינו; ומתפשט הלאה וממלא את ההיכל של בית המקדש שהיו בו חלונות הפוכים, האור בפנים זרח החוצה ולא ההיפך, והאור ממשיך להתפשט בכל ירושלים, ובכל ארץ ישראל ובכל העולם כולו!

איזה אור זה? זהו ה"אור חדש על ציון תאיר" שהתפללנו כל הדורות "שנזכה כולנו במהירה לאורו"! זה האור שנברא ביום הראשון של  בריאת העולם לפני כ6000 שנה..."יהי אור.." חז"ל מגלים לנו שהאור הזה שימש 36 שעות.. י"ב ערב שבת, י"ב ליל שבת וי"ב בשבת ואחרי 36 שעות נגנז האור ונתכסה בתורה.

א"ר סימון, חמש פעמים בתחילת התורה כתיב "אור" כנגד חמשה חומשי תורה המכילים את חמשת האורים. האחד אור בריאת העולם (ספר בראשית), השני אור הגאולה (ספר שמות), השלישי, אור התשובה (ספר ויקרא שבו המביא קרבן ושב בתשובה ומתודה עליו),הרביעי אור בית המקדש (ספר במדבר) והחמישי, אור התורה והמצוות (ספר דברים)...ודרך הפתח הקטנטן בלב של עם ישראל העולם כולו יגיע לדרגת נצח של אור הגנוז!

למה..למה הסתיר הקב"ה את האור עד שעם ישראל הוא הוא יפתח את הפתח לגאולה?

הרבי מלובביץ מסביר את הענין. "משום שהאור של ששת ימי בראשית מגלה את המהות ואת התכלית של הבריאה , שהעולם הוא אלוקות! רק כשהאור גנוז יכולה להתקיים הבחירה החופשית... עד זמן הגאולה. אז ישוב הקב"ה ויגלה את האור הגנוז, ואז "וידע כל פעול כי אתה פעלתו.."

יוצא שגאולת העולם כולו תלויה בתשובת עם ישראל! ולעם ישראל הזכות והחובה לפתוח את הפתח לגאולה. מדוע?

יתכן משום שבמעמד הר סיני הקב"ה קורא לעם ישראל "ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש!" ואנו מצווים לכבד את הכהן בפתיחה בכל דבר שבקדושה...בעליה לתורה בברכת המזון ועוד. קל וחומר בפתח הגאולה!

רגע רגע רגע....כל זה "ראינו" דרך המשקפיים המיוחדות שדרכן יכולנו לראות בעין של הנשמה את העבר ואת העתיד....

אנחנו כרגע עומדים בשדה וכנסת ישראל כעת פונה למלך בקריאה של געגועים..."ה' אורי וישעי!...את פניך ה' אבקש! אחת שאלתי מאת ה' ..שבתי בבית ה' כל ימי חיי." את הדבר היחיד שאני מבקשת כעת זה קרבת ה'..להיכנס לאולם..המבוא של בית המקדש, לחזות בנועם ה' ולבקר בהיכלו.

מצאתי את עצמי ומצאתי את דודי...."אני מבקשת..אל תסתר פניך ממני ..אל תעזבני ואל תטשני לעולם לנצח נצחים..."

כעת , כנסת ישראל מבקשת להראות לדודה פתחים שהוא לא הכיר~ איזו הפתעה!

"הדודאים נתנו ריח ..ועל פתחינו כל מגדים חדשים גם ישנים..דודי צפנתי לך" (שיר השירים ז, יד)
רש"י..הדודאים נתנו ריח.."דודאי התאנים הטובות והרעות מאוד אשר לא תאכלנה..אלו פושעי ישראל. עכשיו שניהם נתנו ריח..כולם מבקשים פניך.
"ועל פתחינו כל מגדים – "יש בידינו שכר מצוות הרבה
צפנתי לך- "לשמך ולעבודתך צפנתים בלבי ד"א צפנתי להראות לך שקיימתם"

רבי אליעזר אומר: בניסן נגאלו, בתשרי עתידין ליגאל"

התחלנו את הסיור אצל אברהם אבינו ונסיים עם ההבטחה שהקב"ה הבטיח לאברהם אבינו בפרשת לך-לך. ואת זה אני מבקשת מכל התיירים  משבעים אומות העולם  שהשתתפו בסיור שלנו למסור לנשיא אובמה ולכל מנהיגי העולם.

"ויאמר ה' אל אברם אחרי היפרד לוט מעימו, שא נא עיניך וראה מן המקום אשר אתה שם צפונה ונגבה קדמה וימה כי את כל הארץ אשר אתה רואה לך אתננה ולזרעך עד עולם...תשע"ד.

כתיבה וחתימה טובה לנו ולכל בית ישראל!


 

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: הרב צבי ישראל (טאו) בן ייטע פיגא שליט"א, הרב דב בן שושנה (קוק) שליט"א, רבי יאשיהו יוסף (פינטו) בן הרבנית זרי שליט"א הרב נחום אליעזר בן שרה מרים (רבינוביץ) שליט"א הדס בת אורה לרפואה שלמה, יוסף מרדכי בן תהילה שמחה לרפואה שלמה, נחום אלימלך בן זהבה רבקה לרפואה שלמה, נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, משה בן כמונה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לכבוד שבת קודש

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת מרדכי בן ברוך ופאולה פייגלה בת אליעזר ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 19317408

אתר השבת


מאמרים אחרונים