movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home חדשות ועדכונים חדשות ועדכונים ללמוד את הרמב"ם- ולהבין

ללמוד את הרמב"ם- ולהבין

מהפכה בלימוד הרמב"ם
הזדמנות מיוחדת להתחיל ללמוד את הרמב"ם ולהבין!!!

לאט לאט ובשקט ישבו ועמלו קבוצת תלמידי חכמים על כתיבת פירוש נפלא בלשון בהירה ותמציתית על ספר הרמב"ם. הפירוש מלווה באיורים, תמונות וכותרות המקלים על ההבנתו של הלומד. בכתיבת הפירוש התייעצו הרבנים עם מומחים בכל תחום עליו נכתבה ההלכה. אחד הדברים הייחודיים בפירוש זה שהוא נכתב בשיטת "רמב"ם על פי הרמב"ם".

את כתיבת הפירוש מוביל בעמל ומרץ רב הרב יוחאי מקבילי שיחי' - איש הייטק בפרנסתו- במשך שנים רבות ללא תמורה ובהשקעת הון רב. פעילותו נעשית כדי להפיץ ולהגדיל את הלימוד וההבנה ברמב"ם. עד היום נכתב הפירוש לספרים: מדע-אהבה-זמנים, קניין-נזקים-משפטים-שופטים.

עם התחלת המחזור החדש, ובפרט על פי רצונו הקדוש של הרבי שאנ"ש ישתדלו עד כמה שאפשר ללמוד ולהבין את הרמב"ם החליטו הנהלת אתר "יהדות TV " לסבסד מאות סטים של הרמב"ם המבואר על מנת שכל החפץ יוכל במאמץ קל להשיג הבנה בסיסית בלימוד היומי של הרמב"ם, והעומד מאחורי המבצע הוא הרב יחיאל אוירכמן.

לרגל מבצע המכירות המסובסד ראיינו את הרב יוחאי מקבילי:

איך עלה הרעיון בכלל?
הרעיון החל לפני הרבה שנים, כשלמדתי את הרמב"ם היומי (לפי הסדר של הרבי) עם מהדורת רמב"ם לעם. הפריע לי מאוד הנוסח שם, שהוא משובש ביותר, וככל שידעתי יותר לא יכלתי לסמוך עליו. קח למשל "האוכל מצה ערב הפסח מכין אותו עד שתצא נפשו", שכתוב בכל הדפוסים, אבל המילים "עד שתצא נפשו" לא יצאו מתחת יד הרמב"ם. ולכן החלום שלי, בעקבות מורי הרב קאפח, היה להוציא את הרמב"ם בכרך אחד, נגיש לכולם.
הבעיה השניה היתה שכמעט כל הפרשנים עסוקים בלהסביר למה הרמב"ם כתב את מה שהוא כתב, למה זה מסתדר עם התלמוד וכו'. והרבה פעמים זה פספוס, מפני שהדיון הזה הופך את הרמב"ם לנחלת קבוצה קטנה. אם רוצים שהרמב"ם יהיה אצל הכל, חייבים להבין את המשמעויות של פסקיו, ולא רק מהיכן הוציא את זה. חייבים להיצמד לתוכנית המקורית של הרמב"ם. כל התורה לכל יהודי. וכך לאט לאט, ההערות שרשמתי לעצמי הצטברו ויכלתי לגשת למאמץ הבא: הביאור.

במה הרמב"ם שונה מכל שאר הפוסקים?
אם אדם רוצה להכיר את כל התורה כולה, וזה דבר גדול. אי אפשר לעשות את זה אלא עם הרמב"ם. זו הקלאסיקה של היהדות. אם אדם רוצה יהדות מלאה, שלמה, בריאה. זה רק הרמב"ם. קח למשל את ההלכות בימים אלו "הלכות פסח" שבשולחן ערוך. איך הם נקראים אצל הרמב"ם "הלכות חמץ ומצה", כי מה שיש לנו היום זה לא פסח, רק חמץ ומצה. רוצה פסח? תלמד את "הלכות קרבן פסח", זה פסח כמו שצריך להיות!
זו כמובן רק דוגמא, אבל השפה מבליטה את התפיסה. היהדות שיש לנו היום היא שברים מדבר גדול. וכאן, בספר הענק הזה נמצא חזון הגאולה. אם נדע אותו - נדע למה לשאוף. ואז השלב הבא - נוכל לדעת איך לממש. את הרעיון הזה צריך לתת לכל אחד. זו המטרה של הביאור.

האם המבצע של הרבי בעניין הלימוד היה זרז עבורך?
בהחלט. הרעיון של הרבי הוא גדול. השיטתיות שבו, כולם בקצב אחיד. כמו לחלום ביחד. גאולה. ה"ביחד" הזה הוביל גם לשתף כמה שיותר שותפים למאמץ. למשל, מכון משפטי ארץ שעוסק בהנחלת המשפט העברי העמיד את כולל הרבנים והדיינים שלו לשותפות בביאור של ספרי המשפט העברי נזקים-קניין-משפטים-שופטים; מכון המקדש כמובן יטפל בספרי המקדש: עבודה-הקרבנות-טהרה; מכון התורה והארץ העוסק במצוות התלויות בארץ מטפל בספר זרעים; וכך הלאה. אפשר לראות בביחד הזה את ההסכמות למהדורת המופת של משנה תורה: הרב אליהו זצ"ל יחד עם הרב עובדיה, עם רבני חב"ד, עם רבני תימן, עם רבני ברסלב וכו'. ביחד.

מה מיוחד בביאור הזה?
באופן עקרוני: רמב"ם עפ"י רמב"ם.
דבר ראשון זה הנוסח כפי שיצא מתחת ידו. דבר שני בביאור עצמו ניסינו להשיג 2 מטרות גדולות: להעמיד תמונה שלמה של הספר ע"י כותרות לכל פרק ולכל 4-5 הלכות כדי שאדם לא ילך לאיבוד, וכן ביאור פשוט, תמציתי, קלאסי. בעיקר עפ"י הרמב"ם בשאר ספריו ועפ"י הפרשנים הקלאסיים כשצללנו בעומק הפרשנים ובחרנו את הביאור הכי פשוט. במקומות רבים (כגון עירובין ותחומי שבת, קידוש החודש, סוכה וכדומה) הוספנו איורים ותרשימים. במקומות רבים כדי להעביר את הדברים לתודעה, ולא סתם קריאה (ואני יודע כי אנשים רבים אומרים לי שלצערם הרבה פעמים הם לומדים את הרבמב"ם כמו לחש, מבלי הבין) צירפנו הלכות מעשיות: כגון חוזה שכירות דירה לפי הרמב"ם והשו"ע והחוק כיום; תמצית הלכות ריבית וכדומה.
צריך לזכור שהתמצית מאוד חשובה, מפני שהמשימה להקיף את הרמב"ם היא משימה גדולה בכל המובנים, וחשוב לנו להקל על הלומד ולא להוסיף לו עוד משימה להבין את הביאור. כך שבסופו של דבר הביאור הוא מועט המחזירק את המרובה.

למי מיועד הביאור הזה?
לכל מי שרוצה ללמוד רמב"ם. גם תלמידי חכמים יכולים למצוא בו פנינים. קח למשל משהו פשוט מאוד: עבודה זרה יש לרוק לים המלח. אבל מהו ים המלח? לא כל אחד יודע שהרמב"ם קורא לים התיכון ים המלח, מפני שהוא מלוח. יש עוד הרבה מקומות שהביאור הוא תיאום של כל דברי הרמב"ם במקומות רבים, וביחד מאפשרים לבנות מארג פשוט ויפה של ההלכה. אבל גם אם יש עומק, הלשון היא פשוטה ותמציתית. כפי שהרמב"ם רצה.

אם היית פוגש את הרמב"ם מה היית שואל אותו?
אני חושב שכל השאלות היו מתגמדות למול המעמד. הייתי פשוט מודה לו.
את הספרים אפשר להשיג אצל חיש או באתרים: /www.yehadut.tvwww.mishnetorah.com |

 

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: נחום אלימלך בן זהבה רבקה, נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, משה בן כמונה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לכבוד שבת קודש

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת מרדכי בן ברוך ופאולה פייגלה בת אליעזר ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 18878102

אתר השבת


מאמרים אחרונים