movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home סיפורים לכבוד שבת סיפורי חיים חיים ולדר: "הלב אינו מחסן"

חיים ולדר: "הלב אינו מחסן"

אוה הכימיאן / הידברות סופשבוע - מוסף שישבת 
אין כמעט ילד בעולם שומרי המצוות שלא מכיר את סדרת הספרים המצליחה "ילדים מספרים על עצמם" של הסופר המצליח חיים ולדר. הכרך השישי בסדרה יצא למדפים כשבועיים לפני חג הפסח, וכשבועיים לאחר צאתו לא נותר אף ספר אחד בחנויות.

חיים ולדר, ספר שישי בסדרת "ילדים מספרים" כבר מאחוריך. איך הכל בעצם התחיל?
"עד נישואיי בגיל 21 למדתי בישיבה, ולאחר מכן הייתי מורה-חייל. לימדתי בבית ספר ביישוב מרוחק, ובשלב מסוים הייתה לי בעיה עם ילד מופרע. כתבתי סיפור, בתקווה שאולי באמצעותו הוא יבין את המסר ויירגע. הקראתי אותו בפני כל הכיתה, והתלמידים היו מרותקים. בעקבות כך התחלתי להמציא סיפורים, ונהגתי להקריא אותם לפני הילדים. זה עבד, והילדים התחילו לחכות למה שנקרא שעת סיפור. הייתי עורך שעת סיפור כזו בכל בתי הספר שבהם לימדתי. בנוסף עודדתי את הילדים שאם יש להם משהו לספר - בעיה, לבטים או סתם דילמה- שיכתבו לי לתיבה שהעמדתי לרשותם.
"יום אחד אחת האמהות זרקה לי הערה שאני צריך להוציא ספר. צחקתי. מה לי ולכתיבת ספרים? האמת היא שגם פחדתי,מי בכלל יתעניין בסיפורים שלי?, חשבתי. אך למרות זאת החלטתי לנסות לפרסם את הסיפורים בעיתון יתד נאמן תחת שם בדוי, ח יערי. קיבלתי תגובות טובות, והחלטתי ללכת עם זה הלאה. פניתי להוצאת ספרים עם כתב היד. הם אמנם הציעו לי סכום פעוט, אבל שמחתי עד לב שמים. בשביל הבחור שהייתי אז - זה היה מפעל הפיס. אחרי שבוע וחצי הם חזרו מכוונתם להוציא את הספר. זו נראתה להם כתיבה מוזרה, ככה הם אמרו".
אז מה עשית?
"הלכתי להוצאה אחרת, הוצאת האחים גיטלר. הם התלהבו מהספר והציעו הצעה נכבדה יותר. חמי אמר לי שכדאי שאלך להתייעץ עם האדמו"ר מפרמישלאן בבני ברק. הלכתי אליו, והאדמו"ר הציע שאוציא את הספר לבד, בהשקעה פרטית. הלוויתי כסף והוצאתי את הספר ילדים מספרים על עצמם 1 ב- 2,000 עותקים. תוך שבוע וחצי לא נותר ספר אחד בחנויות. השאר, כמו שאומרים, היסטוריה".
שיטת איסוף החומרים לספר מתבססת על מכתבי ילדים המגיעים לת.ד 211. יש לך השערה כמה מכתבים כבר קיבלת עד היום?
"יש לי למעלה מעשרים אלף מכתבים בעברית, וכמחצית ממספר זה בשפות אחרות. למעשה, תיבת דואר 211 הפכה לכתובת לגיטימית לילדים, ולאחר מכן, עם הופעת אנשים מספרים על עצמם, גם עבור נוער ולמבוגרים שהיו מעוניינים לפתוח את סגור לבם ולספר על עצמם. הם כותבים על אירועים שקרו להם, על התלבטויות והתמודדויות, וגם על רגשות ותחושות שהם חשים".
ספר לנו על מכתב שריגש אותך במיוחד.
"יש הרבה מאוד, אך המכתבים שבאמת מרגשים אינם מתפרסמים, כי הם עוסקים בסודות נוראיים שילדים שומרים בלבם במשך חודשים או שנים, עד שהם מוצאים נתיב להתייעץ ולגולל את הקורות אותם דרך תיבת הדואר של ילדים מספרים. היה למשל סיפור של ילד שנדרס ולא סיפר להוריו על כך. לא היה להם מושג מדוע הוא הגיע עם פצע נוראי ברגל, ומדוע הוא מפחד ללכת ללמוד... יש דברים שלא ניתן לפרסם אפילו במסגרת ראיון זה".
איך הופכים מקרה פרטי לסיפור בעל מוסר השכל?
"כשכל כך הרבה ילדים כותבים לך, אתה יודע קצת יותר על העולם של הילדים: מה מעניין אותם, מה מרתק אותם, מה מפחיד אותם, מה מדאיג אותם, מה מעליב אותם ומה מצחיק אותם. אתה גם לומד הרבה את שפת הילדים ואת צורת החשיבה שלהם. כאשר מגיע לידי סיפור שיש בו עלילה טובה והוא מבטא רגשות שהרבה ילדים מרגישים, אני נוטל את המכתב של הילד וכותב אותו בצורת סיפור עלילתי. אם הוא מספיק מעניין אני מכניס אותו ל"ילדים מספרים על עצמם". בתוך העלילות יכולים הילדים לקרוא הרבה על עולמם, על ההתמודדויות שיש להם בחברה, על הפחד להיות דחוי והדרך כיצד למצוא מקום בחברה, על תחושת של אי צדק שהם חשים - שלפעמים הן מוצדקות ולפעמים לא - על מצבים שילדים נמצאים בהם כמו חשד ואי אמון, התרחקות ומריבה, בדידות ואכזבה, ואפילו התמודדות עם מחלה. אני רואה בילדים מספרים לא רק ספר אלא דרך חיים. על כל ילד לדעת שאם קורה משהו – אפשר ורצוי להוציא מהלב, כי הלב הוא לא מחסן".
הספרים שלך מעבירים מסר חינוכי ומשאירים חותם בלב הילדים. יש מקרים מעניינים בהם ילדים נעזרו בסיפוריך?
"ודאי. אביא רק שני סיפורים לדוגמה: ילד מושבניק סיפר להוריו שהוא יוצא אל לול התרנגולות. במציאות הוא לא התכוון ללכת לשם, כי אם לשובך היונים השוכן על העץ. הוא טיפס על העץ, ונחש הכיש אותו. הילד נפל, והמחשבה הראשונה שעלתה בו היתה: אני לא יכול לחזור הביתה כי אבא ואמא ידעו ששיקרתי להם. עם המחשבה הזו באה מחשבה הפוכה: אני לא אהיה כמו הילד מילדים מספרים 2 שנכווה מסיר לחץ, ומה שהיה חשוב לו זה שלא ילשינו עליו. אני אספר לאבא ואמא, והם יעזרו לי. הוא רץ הביתה, הספיק לומר: אבא אמא, נחש הכיש אותי ואיבד את ההכרה. אותו ילד הובהל לבית החולים ואושפז מחוסר הכרה למשך שלושה שבועות. הסתבר שהוא הוכש על ידי נחש ארסי במיוחד. אם היה ממתין עוד חמש דקות - ההורים שלו היו מוצאים אותו למרגלות העץ ללא רוח חיים. זו דוגמה לסיפור שהפעיל ילד בצורה חיובית.
"דוגמה נוספת להפעלה: ילדה שהלכה עם חברותיה לחוף ים ללא מציל, נכנסה למים והחלה לטבוע. היא קראה לעזרה, אך חברותיה, ששיחקו וגבן אל הים, לא שמעו אותה. היא החלה לשקוע וצעקותיה הפכו לבועות מים. היא כבר הבינה שסופה קרב ואין לה דרך להודיע על מצוקתה... ואז היא נזכרה בסיפור מתוך הספר ילדים מספרים 3 על ילד שטבע והיה במצב דומה, ונופף בידו מעל המים. היא החליטה למתוח את ידה. הילדות ראו את היד המושטת והזעיקו עזרה".
בימים אלה מצטלמת בערוץ הידברות תוכנית ילדים המבוססת על סיפוריו המרתקים של חיים ולדר. נאלץ להיאזר בסבלנות עד לעלייתה של התוכנית לאוויר, אבל רק בשביל הטעם הטוב, קבלו הצצה בלעדית.
חיים ולדר, 42, הינו יועץ חינוכי, זוכה פרס ראש הממשלה "מגן הילד" לשנת תשס"ג,  מנהל המרכז לילד ולמשפחה, המסייע לילדים ולמשפחותיהם בשלל בעיות חינוכיות ורגשיות.
 

לכבוד שבת קודש

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: הרב דב בן שושנה (קוק) שליט"א, רבי יאשיהו יוסף (פינטו) בן הרבנית זרי שליט"א הרב נחום אליעזר בן שרה מרים (רבינוביץ) שליט"א הדס בת אורה לרפואה שלמה, יוסף מרדכי בן תהילה שמחה לרפואה שלמה, נחום אלימלך בן זהבה רבקה לרפואה שלמה, נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, משה בן כמונה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת מרדכי בן ברוך ופאולה פייגלה בת אליעזר ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 19507334

אתר השבת


מאמרים אחרונים