movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home

לוותר על סיגר(י)ע - כדי לעשות טוב לעצמי ולסובבים אותי

      האם את/ה מעשן/ת? מכיר/ה מי שמעשן/ת?

בפרשת "שמיני" מדובר (בין שאר הנושאים) על אש טובה וראויה,

וגם על "אש זרה" שאיננה טובה וראויה.

בכל יום יש אנשים אשר מדליקים "אש זרה" שאיננה ראויה ואיננה רצויה    

והיא האש שמדליקה את הסיגריה, אשר אני קוראת לה סיגר(י)ע.

אם את/ה מעשן/ת , אם את/ה מכיר/ה מעשן/ת או אף מי שחושב/ת להתחיל לעשן –

אנא העבר (או: העבירי) את כתבתי כדי שנימנע מעישון וגם נמנע עישון.

קיץ בריא בלי אש ובלי עשן!

 

לוותר על סיגר(י)ע - כדי לעשות טוב לעצמי ולסובבים אותי

     אני לא סובלת את ריח העישון, הוא נדבק בבגדים, בשיער ונשאר זמן רב לאחר שהסיגר(י)ע כבר נגמרה. לא ברור לי, במבט לאחור, כיצד נישאתי למעשן.

   ידעתי שהוא נגמל מספר פעמים בעברו, אך בכל אחת מהפעמים הללו, נמצאה סיבה, מבחינתו, לשוב ולעשן.

   לאחר שנישאנו אמרתי שלא יעשן בחדר השינה, ואח"כ גם שלא יעשן בבית אלא ייצא למרפסת או מחוץ לבית, כשהריתי אמרתי: "העישון אינו בריא לעובר" וכשילדתי אמרתי: "אל תעשן ליד הילדה". (אדם שרוצה לעשן – פוגע בעצמו, מבחירתו, אך מדוע שיפגע בסובבים אותו, שאינם מעונינים בכך?!)

   קבענו שעל כל סיגר(י)ע שאתפוס אותו מעשן ישלם לי סכום כלשהו, נגיד חמש לירות (אז עוד היו לירות...) ויום אחד עישן ואמר: "אתן לך חמישים לירות לעשר פעמים" (הוא חשב שזה משפט מצחיק, אולי, אך היה ברור לי מבין המלים שהוא מתכוון לעשן פעמים נוספות וגם מה עם הפעמים בהן יעשן ולא אתפוס אותו בשעת מעשה?!)

  לאחר שנולדה הבת השניה, הבטיח לי שיבוא יום שיפסיק לעשן מעצמו, בהחלטתו וברצונו.

כשהילדה היתה בת שנה, עמד בהבטחתו והפסיק לעשן, פשוט - זרק את הסיגריות. (כאילו שזה פשוט, כי ברור שזה לא פשוט, אך היה תהליך של בקשות חוזרות ונישנות מבחינתי והבנה שלו שאין טוב אמיתי בעישון)

    בתחילה היה לו קשה מאוד, הוא התגעגע להתעסקות סביב הסיגר(י)ע, התגעגע לריח של העישון, הביע חשש שישמין ואף הביא כדוגמא חבר שהפסיק לעשן והשמין, ולכן חתכתי לו ירקות שונים (כגון: גזר, מלפפון) בצורת מקלות (בערך באורך שלסיגר(י)ע) כדי שיוכל "לנשנש" אותם כשיתחשק לו לעשן.

    עודדתי אותו על כך שהוא מתאפק ולא מעשן ואמרנו שניקח צנצנת זכוכית, בה ישים בכל פעם כסף כמחיר של חפיסתסיגריות וכך יראה באופן מוחשי כמה כסף יכול "להישרף" בקניית סיגריות וסתם חבל "לזרוק" את הכסף הזה על דבר שברור לו בשכל שאיננו בריא, וכסף זה יכול להיחסך ולשמש לקניית דברים שונים.

    לאחר מס' שנים חלה בלימפומה (=סרטן בלוטות הלימפה) ובכל פעם שבאנו לבדיקת רופא שאלו אותו, במסגרת השאלות שהרופא צריך לשאול: "האם אתה מעשן"? התשובה היתה: "לא!" ואז נשאלה שאלה נוספת: "האם עישנת בעבר"? "כן" "כמהעישנת"? "קופסא וחצי ביום" ואז בא משפט מפליא (כי סברנו, לתומנו, שככל שחולפות שנים מזמן העישון –השפעת העישון פגה) : "אתה מעשן כבד!". (הרופא אמר זאת בזמן הווה. אתה נחשב, עתה, עדיין, למעשן – למרות שבפועל כבר אינך מעשן שנים רבות וכל הכבוד לך על ההתאפקות, ולא סתם מעשן, אלא ממש כבד)

    עברו כעשרים שנים והוא היה צריך לעבור השתלת כבד, שוב הרופאים השונים אמרו (לא רק רופא אחד אמר זאת, אלא מספר רופאים, מתחומי רפואה שונים): "אתה (עדיין) מעשן כבד" ומסתבר שהעישון שבגיל הנעורים נחשב אולי כדבר מסקרן, עיסוק לפה ולאצבעות הידיים ועוד דברים שניתן להעלות על הדעת, הוא דבר שמשפיע לאורך שנים.

   אז עשי (או: עשה) טובה לעצמך והפסק/י לעשן עתה, מיד, גם אם את/ה הדלקת עתה את הסיגר(י)ע. אין טעם לדחות את הפסקת העישון לאחר כך או למחר כך, אלא פשוט חובה לעשות cut  לעישון, בבת- אחת ולתמיד.

ניתן להפחית בכמות הסיגריות, אך לא די בכך. חובה להפסיק לעשן לחלוטין.

כדאי לשתף חבר/ה, בן/בת זוג, בן/בת משפחה בהחלטה להפסיק לעשן, כי כשמספרים על החלטה כלשהי לאנשים נוספים, חשים יותר מחויבות לקיים זאת, מאשר אם אני מבטיח/ה זאת לעצמי, כי בהבטחה לעצמי, ניתן לומר :"רק עוד סיגר(י)ע וזהו, הרי אני יכול/ה להפסיק בכל עת שאחליט" (כך האדם מרמה את עצמו) נדמה לאדם שהוא מסוגל לשלוט על עצמו, אך שליטה עצמית אינה דבר קל ופשוט וכשאדם התרגל לדבר מה והתמכר אליו (בנושא זה: החזקת הסיגר(י)ע, הדלקתה, שאיפת העשן, ריח הסיגר(י)ע ועוד) קשה להפסיק התמכרות.

קשה – אך אפשרי!

ניתן לרשום פתקים ולפזרם ברחבי הבית, לשים פתק על המקרר, על השולחן, ליד המיטה ובכל מקום שיעזור לך להיזכר לא לקחת סיגר(י)ע. את/ה יכול/ה לכתוב כל דבר שיעזור לך להימנע מעישון.

ניתן לכתוב פשוט: אני לא מעשן/ת

יש לי כוח רצון.נגמלתי מעישון (זו תזכורת לעצמי, שאני מסוגל/ת להתמודד כי יש לי כוח רצון, וגם תזכורת שזהו, עשיתי כבר את הצעד החשוב של ההחלטה להיגמל מהעישון ויישום ההחלטה בפועל.

"סיגר(י)ע – זה רע"! (המצאתי סלוגן – ואת/ה יכול/ה לכתוב זאת ולשכנע את עצמך לא לעשן)

 "קשה יש רק בלחם, וגם אותו אוכלים" (קשה לי לא לעשן? כן! זה קשה לי. יש לי ייסורי גמילה, געגועים, "קריז"? אולי אני עצבני/ת במקצת כי שנים שכנעתי את עצמי שהעישון מרגיע אותי, אבל אפשר להתגבר על העצבנות בדרכים שונות, שמתאימות לכל אדם, למשל: לצאת להליכה, להאזין לשירים שאני אוהב/ת ועוד)

"אין קשה – יש קש" ניתן לקנות קשים ולהחזיק בפה קש או קיסם שיניים (כפי שמקלאוד עשה, בסידרה שהיתה לפני שנים בטלויזיה) במקום הסיגר(י)ע

תן/י לעצמך ח"ח (=חיזוק חיובי) בכל פעם שאת/ה מצליח/ה להתאפק ולא לקחת סיגר(י)ע,למשל: קניה של דבר אחר, בריא ומפנק מבחינתך

צריך לסלק (לזרוק לפח) את הסיגריות מהבית כי "לא מכניסים אויבים הביתה", כפי שכאשר את/ה רוצה לעשות דיאטה לא יהיו בבית דברים מתוקים / משמינים אף אם את/ה אוהב/ת אותם.

בשבת אסור לעשן ואנשים רבים (דתיים / מסורתיים/ מתחזקים ועוד) מצליחים לא לעשן בשבת, אז כפי שאת/ה לא מעשן/תבשבת ומסוגל/ת להשתלט על עצמך, כך בכל יום צריך לחשוב כאילו זה יום (כמו) שבת ולא לעשן.  (אם את/ה אומר/ת : "אני לא יכול/ה לא לעשן", מיד את/ה או הסובבים אותך יכולים להעלות טיעון נגדי: "עובדה שבשבת את/ה יכול/ה לא לעשן". את/ה יכול/ה! יש משפט שאומר: "אין לו יכול – יש לא רוצה". האמן (האמיני) בעצמך, בכוחותיך וביכולותיך. החלט (החליטי): אינימעשן/ת עוד וזהו! חד וחלק.

הבריאות תשתפר. יהיה לך קל יותר לנשום, הריאות לא יתאמצו כל כך בהליכה ובדברים נוספים, לא יהיה ריח עישון מהפה, לא תהיה הרגשה שמתנשקים "עם מאפרה" ועוד.

איני רוצה לומר מלים לא יפות על אף אדם, אך לפני שנים היה משפט שאמר:

מהי סיגריה? בצד האחד – אש, בצד השני - טיפש

ייתכן שדווקא משפט זה משפיע עליך,כי אינך רוצה להיחשב טיפש/ה, אם זה משפט שעשוי לעזור לך להימנע מעישון, פזר/י אותו בכל רחבי הבית ואם את/ה חושב על סיגר(י)ע, אמור לעצמך: איני טיפש להדליק אש.

ניתן לומר פעמים רבות "מנטרה" נוספת: סיגר(י)ע – זה רע! כדי שהמוח שלך יפנים את המסר ולא יחפוץ כלל בסיגר(י)ע ועם הזמן יחלפו הגעגועים לעישון וריח של עישון ממש יהיה לא נעים מבחינתך.

גילוי נאות: אני יודעת שכותבים סיגריה כך, אך לאורך הכתבה כתבתי סיגר(י)ע בכוונה בצורה שונה מהמקובל, כדי שבקריאה יקלוט מוחך ש:סיגר(י)ע – זה רע! כל דבר שעשוי לסייע למוחך לקלוט שסיגריע זה רע הוא חשוב מבחינתי (ובודאי גם מבחינתך) ולכן ויתרתי על כתיבת המילה סיגריה לפי כללי השפה העברית, שהם מאוד חשובים לי, והעיקר שלא תעשן/י.

כתבתי עד כה לאנשים שמעשנים והפסיקו לעשן  (יום/ שבוע / שנה/ ועוד וקשה להם) אך כאשר עישנו (בעברם) ראו אותם ילדים (ייתכן שילדיהם או ילדים אחרים) ובני נוער ובגלל זה גם הם עשויים לרצות לנסות לעשן. אז אפנה לאלו שעוד לא עישנו, כדי שלא יתחילו בכך: 

אם עוד לא עישנת ונדמה לך שכדאי לנסות – אל תגע/י בסיגריה, חבל שתתחיל/י דבר שהוא רע.

בסרטים נדמה לעתים שיש איזו רומנטיקה בעשן המיתמר מהסיגריה, בדרכים השונות והיחודיות בהן המעשן מוציא את טבעות העשן מפיו, בפרסומות שונות לסיגריות השתמשו במוטיבים שעשויים להשפיע על האדם לעשן אך בתחתית מודעת הפרסומת נכתב שיש סיכון בעישון ,יש בני נעורים אשר מתחילים לעשן כחיקוי של מבוגרים, ו- smoke gets in your eyes כפי ששרו ה"פלטרס" בשנות הששים, העשן חודר לעיניים, משתעלים ו-זהו. אם ניסית – שיהא זה ניסיון חד – פעמי. לא להמשיך ולהתרגל לעישון.

"ונשמרתם מאֹד לנפשֹתיכם" (דברים ד',15)

אשמח לשמוע האם כתבתי סייעה לך

בהצלחה

עדנה ויג  " target="_blank"> כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת          

 

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: רינה בת עליזה פרומה לרפואה שלמה, נחום אלימלך בן זהבה רבקה, נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, משה בן כמונה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לכבוד שבת קודש

לעילוי נשמת

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 18367604

אתר השבת