movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home

לא רק דתיים רוצים לנוח בשבת

לא רק דתיים רוצים לנוח בשבת

 דודו כהן, הידברות

 

אמנם עיקר המאבק הנוכחי סביב פתיחת סופרמרקטים בשבת לא קשור לדתיים, למרבה המזל ואולי למגינת לבם של שוחרי מלחמת האחים הזו, אבל אולי זו הנקודה שבה יש לעצור, ולשאול את עצמנו: לאן הגענו?

כמו ששלי יחימוביץ זועקת שנים, באמת הגיע הזמן ליום מנוחה אחד בשבוע. לא יכול להיות שבעלי התאגידים הגדולים, מפעילי AM:PM וחנות הטריפות "טיב טעם", יורו לעובדים הפשוטים לעבוד בשבת, יגררו את השוק כולו לעבודה מסביב לשעון, ויאלצו את בעלי המכולות הקטנות לבחור בין שתי ברירות לא נחמדות במיוחד: להפסיד כסף – או לעבוד בשבת.

נכון שחלק גדול מתושבי תל אביב רוצים לצאת, לקנות ולבלות ביום השבת, אבל עליהם לזכור שיש גם עובדים שרוצים לנוח ולבלות עם המשפחה (שלא לומר, ללמוד תורה וללכת לבית הכנסת) ביום השבת. המצב הזה יצר שני מעמדות: העובדים והקונים, העבדים והאדונים.

אולי תעזבו את החרדים בשקט?

בימים אלה של הסתה כלפי כל מה שמשהו דתי-תורני נודף ממנו, הגיע הזמן להתרכז באחד הדברים היפים ביהדות: יום השבת. יום שבו הטלפונים עוצרים מלכת, המשפחה מקבלת את המקום הראוי לה באמת, ויש סולידיות חברתית אמיתית. אף אחד לא יוצא לשופינג על חשבון חברו שהנאת השבת נגזלה ממנו, אף אחד לא מתרווח בבית קפה בזמן שהמלצר מולו מתבאס מעצם העבודה בשבת, ואף אחד לא הולך ל-AM:PM ומבין שהקופאית שמולו, שהיתה רוצה להיות עכשיו בבית עם המשפחה והילדים, מקללת את המשמרת הזו.

לא יאומן כמה חיצים מופנים לחרדים בסיפור הזה, למרות שמי שעומד מאחורי העתירה לבית המשפט הם בעלי מכולות קטנות מתל אביב. יש מי שמוצא את האשמה בחרדים גם כשהם לא מעורבים בכך כלל, אבל אולי דווקא זו ההזדמנות לומר: המאבק על צביונה של השבת הוא לאו-דווקא דתי. הוא חברתי, מוסרי ואנושי. מול כל אדם שיוצא לקניות כי הוא רוצה ליהנות, ניצב עובד שיוצא לעבודה בעצב ובלית ברירה, כי הוא חושב – בטעות, כמובן – שרק כך יוכל להתפרנס.

אז לפני שמאשימים את החרדים גם במזג האוויר ובאטום האיראני, בואו נתבונן במראה וננסה להבין, במלוא הכנות, האם חלקנו לא מכרנו את נשמתנו לשטן השופינג והקניות, שלא מאפשר לנו לנוח אפילו יום אחד בשבוע.

מבחוץ נראה שקשה להתנתק מהטלוויזיה, הטאבלט והרכב, אבל כמו שכולם אוהבים לצאת לחופשות, תדמיינו לכם חופשה שבועית כזו, שבה אתם נמצאים בעיקר עם עצמכם והמשפחה – ללא הפרעות חיצוניות שקשורות לשגרה המעייפת - ותבינו למה "כולם אוהבים את השבת". וכן, גם חלק גדול מבעלי הסופרמרקטים ועובדיהם אוהבים את השבת. צריכים לתת גם להם לנשום.

 

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: הרב צבי ישראל (טאו) בן ייטע פיגא שליט"א, הרב דב בן שושנה (קוק) שליט"א, רבי יאשיהו יוסף (פינטו) בן הרבנית זרי שליט"א הרב נחום אליעזר בן שרה מרים (רבינוביץ) שליט"א הדס בת אורה לרפואה שלמה, יוסף מרדכי בן תהילה שמחה לרפואה שלמה, נחום אלימלך בן זהבה רבקה לרפואה שלמה, נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, משה בן כמונה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לכבוד שבת קודש

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת מרדכי בן ברוך ופאולה פייגלה בת אליעזר ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 19270321

אתר השבת


מאמרים אחרונים