movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home

סיפורו של פרופסור גרין

הסיפור לשבת, שייקה גנץ, מתוך עלון ראש יהודי, פרשת תולדות .

"אילו רק יכולתי להיפגש עם פרופסור גרין - היתה התמונה שונה לגמרי" כך חשב השליח החב"די. "אנסה להתקשר למשרדו של הפרופסור ולקבוע תור לפגישה עימו". המכשולים שנערמו בדרכו היו רבים. בתחילה התקשה לתפוס את המשרד, אחר כך נאמר לו שהפרופסור נסע לחו"ל ובסופו של דבר נקבע לו תור לעוד חצי שנה - וגם זה למשך 5 דקות בלבד. למרות הקשיים השונים התעקש מיודעינו לקיים את הפגישה, שכן מטרתה היתה נעלה ביותר - הפצת היהדות .

פרופסור גרין היתה דמות מרכזית ורבת השפעה על שסיבתה ולכן רצה כל כך השליח להיפגש עימו ולשוחח בענייני יהדות ובכך לפתוח פתח להשפעה על ציבור יהודי גדול .

ביום המיועד הגיע השליח ללשכת הפרופסור והמתין בציפיה לדקות הספורות שהוקצבו עבורו. והנה נפתחה הדלת והוא הוזמן ע"י המזכירה להיכנס לחדרו של מר גרין. משנכנס החסיד ללשכה העביר את מבטו על הקירות המכוסים במדפים עמוסי ספרים - כשמבעד לחלון נשקפו השמים המאדימים בדמדומי שקיעה. לפתע נזכר מיודעינו כי טרם התפלל מנחה! הוא ביקש את סליחה הפרופסור המופתע, חגר בזריזות את הבנטו ועמד לתפילת מנחה חרישית . במשך כל זמן התפילה היה מבטו של פרופסור גרין נעוץ בתימהוני המבזבז את הזמן הקצר שהוקצב לו על מלמול בלתי מובן. משסיים החסיד את תפילתו לא יכול היה הפרופסור לכבוש את סקרנותו והוא שאל את האורח לפשר התנהגותו. לאחר שנשאלה השאלה ניצל החסיד את ההזדמנות והחל להסביר את עניין התפילה ושמירת המצוות ולטבל בענייני אמונה ולחרוז דברים הנכנסים אל הלב, והשיחה הלכה והתפתחה הרבה מעבר לזמן שהוקצב לה מראש. במהלך השיחה הציג הפרופסור לפני החסיד מספר שאלות הנוגעות ל"התנגשות" שבין התורה למדע . החסיד שלא היה מדעין גדול, הציע לפרופסור לכתוב את שאלותיו לרבי ליובאוויטש זצ"ל שידיו רב לו בשני העולמות. הפרופסור קיבל את ההצעה וכתב לרבי את קושיותיו. ואכן , כעבור זמן מה, נתקבל מכתב תשובה. הרבי ענה לשאלותיו של הפרופסור ועוד הוסיף מילים אחדות בנושא התחזקות בשמירת היהדות. על דברי החיזוק עבר הפרופסור ברפרוף, אך את המענה לשאלותיו קרא בעיון, אך לאכזבתו הרבה לא היה בהן מענה מספק עבורו. הוא פנה אל החסיד ושאלו מה דעתו על המכתב .

החסיד, כאמור, לא היה מדען גדול והוא חזר שוב על ההצעה הקודמת - לכתוב לרבי את הטענות החדשות. הפרופסור כתב שנית לרבי, אך לאכזבתו, לא הגיעה כל תשובה. גם לשליחו של הרבי כבר לא היה הסבר לדבר .

במהלך השנים הבאות עשה הפרופסור כמה צעדים משמעותיים בנושא קיום היהדות ובתוכם - העברת ילדיו לבית ספר יהודי .

השליח שהיה מודע לכל התהליך מסר את המידע לרבי בעת שביקר אצלו. לא חלפו ימים רבים, ובלשכתו של הפרופסור התקבל מכתב ממזכירות הרבי .

כשפתח הפרופסור את המכתב לא היה גבול להפתעתו. בפתיחת המכתב כתב הרבי כי נהנה מאוד לשמוע על התקדמותו בשמירת התורה והמצוות .

והנה, בחלקו השני של המכתב כתב הרבי: "ובמענה על שאלותיו מכמה שנים..." וכאן האריך הרבי להשיב על השאלות שהיו במכתב מלפני שנים. הפרופסור התקשר מיד לשליח החב"דניק ודרש הסבר להנהגה המוזרה הזאת. זה כמובן הציע שוב לכתוב לרבי ולשאול אותו בעצמו .

ואכן, כעבור זמן קצר התקבלה תשובתו של הרבי ובה מילים בודדות :

"לא באנו לעולם הזה כדי לנצח בוויכוחים. באנו כדי לקרב נשמות ".

 

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: נחום אלימלך בן זהבה רבקה, נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, שולמית בת בת שבע לבשורות טובות, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לכבוד שבת קודש

לעילוי נשמת

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 17980944

אתר השבת